Strona główna > Dziennikarstwo śledcze > Większość wody butelkowananej pochodzi z miejskich wodociągów. Producenci będą musieli powiedzieć o tym klientom

Większość wody butelkowananej pochodzi z miejskich wodociągów. Producenci będą musieli powiedzieć o tym klientom

Najlepiej sprzedające się marki wody butelkowanej na świecie Aquafina i Dasani pochodzą z miejskich wodociągów. Rzecznik koncernu Coca-Cola poinformował: „Nie wierzymy aby nasi klienci byli zdezorientowani co do źródła wody Dasani. Etykieta wyraźnie stwierdza, że jest to oczyszczona woda”.

bucket-cooldown-drinkup

Pod naciskiem ze strony organizacji Corporate Accountability International  producent wody butelkowanej  Aquafina, koncern Pepsi zgodził się na oznakowanie wody jako pochodzącej z publicznych wodociągów.  Przedstawiciel koncernu Pepsi Co Michelle Naughton oświadczył:

 „Jeśli to pomoże wyjaśnić fakt, że woda pochodzi ze źródeł publicznych, to jest to rozsądne posunięcie”

Na opakowaniu wody Aquafina jako źródło podane są litery „P.W.S.” jest to skrót od słów „public water source”, w tłumaczeniu „woda z ujęć publicznych”.

Konsumenci wciąż są oszukiwani na temat prawdziwego pochodzenia wody butelkowanej, ponieważ producenci celowo wprowadzają ludzi błąd. W telewizyjnych reklamach koncerny przedstawiają obrazy krystalicznie czystej wody pochodzącej z górskich źródeł, sugerując odbiorcy, że woda pochodzi z oddalonych od zanieczyszczeń cywilizacyjnych naturalnych ujęć.

Międzynarodowa organizacja badająca wodę (Corporate Accountability International) domaga się od producentów wody butelkowanej czytelnego opisu mówiącego o źródle z którego pobierana jest woda.

Większość klientów wybiera wodę mineralną, ponieważ obawia się o jakość wody z kranu. Przepłacając za wodę butelkowaną spodziewa się otrzymać wodę z naturalnego źródła bez związków fluoru, chloru, bakterii, farmaceutyków czy innych niebezpiecznych dla zdrowia związków.

W  reportażu stacji ABC News zostały przedstawione dane  mówiące wprost, że woda z wodociągów jest poddawana o wiele bardziej rygorystycznej kontroli niż woda butelkowana i zawiera mniej szkodliwych dla zdrowia substancji. Obejrzyj krótki (2 minutowy) wideo reportaż w linku:

http://abcnews.go.com/WNT/video/bottled-water-tap-water-difference-21202028

Zyski koncernów z butelkowania wody z ujęć publicznych można porównywać do tych pochodzących z handlu narkotykami, jedyną różnicą jest ta, że producenci sprzedający „starą wodę z kranu” nigdy nie zostaną nazwani kryminalistami.

Poniżej reportaż wideo stacji CNN News, w którym widzimy reakcję ludzi na wiadomość, że ich woda butelkowana pochodzi z publicznych wodociągów.

Opracowanie/Tłumaczenie

Michał KK

Źródło: ABC News, CNN News

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *