Strona główna > Świat > Węgry: manifestacja Jobbik’u w centrum Budapesztu

Węgry: manifestacja Jobbik’u w centrum Budapesztu

Info/skrót, na podstawie żydomediów – źródło. Admin

Wczoraj, 04.05.2013, ugrupowanie Jobbik zorganizowało demonstrację w centrum Budapesztu pod hasłem „upamiętnienia ofiar syjonizmu i bolszewizmu”. Dzisiaj w stolicy Węgier odbędzie się Światowy Kongres Żydów. – Nie damy się upokorzyć. Węgry nie są na sprzedaż – mówił deputowany Marton Gyongyosi.

Wiec odbył się na skwerze Vertanuk Tere w centrum Budapesztu. Pod stojącym tam pomnikiem premiera Imre Nagya, straconego po węgierskiej rewolucji 1956 roku, przemówienie wygłosił m.in. przywódca Jobbiku Gabor Vona, a także deputowany z ramienia tej partii Marton Gyongyosi. Ten ostatni był wcześniej potępiany przez międzynarodową opinię publiczną za wzywanie do rejestrowania Żydów jako zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego.

– Kiedy mówimy o podobieństwach między komunizmem i nazizmem, zapominamy o podobieństwach między komunizmem i syjonizmem – oświadczył Vona. Jego zdaniem Węgry są poddawane „praniu mózgów na temat Holokaustu”. Za „zbrodniczą” uznał politykę Izraela wobec Palestyńczyków, a Strefę Gazy porównał do „kolonii karnej, w której obywatele Palestyny są pozbawiani praw”. Za „kolonię Izraela” uznał również Unię Europejską.

– Węgierscy Żydzi powinni przeprosić nasz naród za morderstwa popełnione przez komunistyczny rząd Matyasa Rakosiego – oświadczył Vona. Przypomniał, że Rakosi, komunista pochodzenia żydowskiego i sekretarz generalny Węgierskiej Socjalistycznej Partii Robotnicznej w latach 1946-1956, został wyznaczony na to stanowisko przez Stalina, doprowadził do zamachu stanu na Węgrzech i był odpowiedzialny za masowe represje przeciwników politycznych.

– Nie damy się upokorzyć. Węgry nie są na sprzedaż – mówił Gyongyosi.

Na wiecu pojawiły się transparenty z napisami takimi jak: „Węgry nie są niewolnikiem w żydowskim imperium”, czy: „Nie dla żydowskiej kolonizacji”.

– Nie uważam (premiera Węgier – przyp. red.) Viktora Orbana za antysemitę, ale w jego kraju i w jego partii (Fidesz) jest wielu nieprzyjaciół Żydów, którzy są autorami antyżydowskich prowokacji – powiedział w przeddzień spotkania niemieckiemu dziennikowi „Tagesspiegel” przewodniczący Światowego Kongresu Żydów Ronald S. Lauder. – Obserwujemy narastanie antysemityzmu w wielu krajach Europy. Jednak na Węgrzech widzimy otwartą nienawiść wobec Żydów, również w mediach – zaznaczył.

– Odczuwamy coraz większą obawę i strach z powodu narastających ataków ekstremistycznych i antysemickich – przyznał w rozmowie z węgierską telewizją publiczną Peter Feldmayer, przewodniczący Węgierskiego Związku Żydowskich Gmin Wyznaniowych.

***************************

Zobacz także:

Do Obywateli Europy – list otwarty z Węgier

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.