Strona główna > Dziennikarstwo śledcze > Węgierski poseł oskarżony o antysemityzm za zdjęcie martwej świni z napisem „Soros”

Węgierski poseł oskarżony o antysemityzm za zdjęcie martwej świni z napisem „Soros”

„Zdjęcie, które pan Pocs zdecydował się opublikować, wpisuje się w długą i mroczną tradycję wyobraźni antysemickiej sięgającą średniowiecza” – tłumaczy przedstawiciel  Fundacji Sorosa.

a

Orban, który odrzucił unijną wizję liberalnej demokracji, sprawił, że Soros był częstą ofiarą kampanii politycznych Getty. Węgierski poseł opublikował zdjęcie martwej świni na Facebooku z napisem „O Volt A Soros”, co niektórzy krytycy odnoszą do miliardera George’a Sorosa.

Janos Pocs, prawodawca z partii rządzącej węgierskiego premiera Viktora Orbana, powiedział, że zdjęcie zostało mu przesłane przez kogoś z jego okręgu wyborczego. Obrazek przedstawia grupę ludzi pozujących obok ubitej świni z napisem „O volt a Soros” na zwęglonej skórze zwierzęcia. Fraza może być przetłumaczona jako „był następny w kolejce” lub „to był Soros”.

 

„Jedna świnia mniej. Bon appetit!” – napisał Pocs na Facebooku w piątek. Od tego czasu zaprzecza, że istnieje jakikolwiek związek między Sorosem, który jest czołowym donatorem demokratycznym, a grawerunkiem świni. Na stronie 444.hu napisano, że te dwie rzeczy są ze sobą całkowicie niepowiązane. Open Society Foundation, międzynarodowa organizacja założona przez Sorosa, która stara się promować demokrację, potępiła „szokujące” zdjęcie i argumentowała, że gra na antysemickich nastrojach.

„Jest to szokujący atak na George’a Sorosa przez członka Fideszu i węgierskiego parlamentu” – napisał przedstawiciel fundacji w oświadczeniu wysłanym do The Independent. „Zdjęcie, które pan Pocs zdecydował się opublikować, wpisuje się w długą i mroczną tradycję wyobraźni antysemickiej sięgającej średniowiecza. To kolejny przykład oficjalnie przyjętego antysemityzmu na Węgrzech Viktora Orbana „- dodał.

Urodzony w Budapeszcie w 1930 roku George Soros uniknął Holokaustu ukrywając swoją żydowską tożsamość podczas okupacji hitlerowskiej na Węgrzech. Do dziś George’a Sorosa poznaczył rzekomo dla Węgrów od roku 1984 około 350 milionów euro, co „obejmuje stypendia, finansowanie usług opieki zdrowotnej i humanitarnej”.

Soros wyemigrował do Anglii w 1947 r. Filantrop jest od dawna krytykiem prawicowego rządu Orbana i od dawna jest prekursorem grup promujących wartości liberalne, demokratyczne i „otwarty dialog” w Europie Wschodniej. George Soros oskarża węgierski rząd o „bezpośrednie kłamstwa”. Orban, który odrzucił unijną wizję liberalnej demokracji, sprawił, że Soros jest częstym odniesieniem wszelkich kampanii politycznych.

Za: http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/wegierski-posel-oskarzony-o-antysemityzm-za-zdjecie-martwej-swini-z-napisem-soros

Data publikacji: 12.12.2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *