Strona główna > Info > Ważny list z redakcyjnej poczty

Ważny list z redakcyjnej poczty

Piszę do was w imieniu grupy studentów różnych kierunków humanistycznych jednej z polskich uczelni. W kontekście ostatnich bojów z ideologią gender a także zasygnalizowania ataku ze strony tzw. animals studies i seksualizacji przez nie zwierząt. Sprawy zaszły jednak o wiele dalej – i nie chodzi mi o promocję porno na UW. Ostatnim krzykiem mody na kierunkach „humanistycznych” są „studia nad rzeczami”. Dotyczy to np. socjologii, filozofii a nawet historii i archeologii. Filozoficzne założenie tej doktryny jest takie, że chodzi o nadanie identycznego „statusu ontologicznego” wszystkim bytom: ludziom, oraz zwierzętom, roślinom i także martwym przedmiotom (czy zwierzę czy rzecz może być „bytem”? Prawdziwym Bytem jest przecież tylko Bóg, co wiemy już od Platona). Nazywa się to posthumanizmem, humanistyką nieantropocentryczną, zwrotem ku rzeczom. Kasuje się człowieka jako podmiot nauki i centralne odniesienie rzeczywistości. To etap rozpoczęty po postmodernistycznej”śmierci człowieka”, więc nie uwzględniający już żadnej metafizyki będącej podstawą intelektualnej refleksji o świecie. Ma to prowadzić m.in. do budowy hybrydowych wspólnot politycznych opartych na etyce równouprawniającej inne byty w stosunku do ludzi. Przoduje w tym zwłaszcza myśl francuskiego filozofa-rewizjonisty Brunona Latour.

W imieniu swoich koleżanek i kolegów muszę powiedzieć że naucza się nas tych nowości i wpaja to jako nowy, oczyszczony od błędów przeszłości obraz świata. Nie muszę mówić, że pogwałca to naszą wolność sumienia i narusza nasz własny światopogląd, a także prowadzi do samo obalenia fikcyjnego mitu o rzekomej aksjologicznej neutralności nauki. Do tego prowadzi monopolizacja instytucji akademickich przez władze poddane regulacjom ideologicznym.

Prosiłabym o nagłośnienie sprawy w środowiskach duchowno-katolicko-konserwatywnych i zabranie przez nie głosu, aby polskie społeczeństwo mogło się dowiedzieć jakie wywrotowe poglądy przemyca się pod płaszczykiem nauki. Możecie państwo upublicznić mój list. Wolę pozostawać anonimowa ze względu na ewentualne konsekwencje.

Dla ogarnięcia powagi sytuacji załączam kilka wymownych linków:

http://www.wuj.pl/page,produkt,prodid,40,strona,Swiat_rzeczy,katid,26.html

https://www.academia.edu/1650159/Zmierzch_natury._W_strone_ekologii_politycznej_Bruno_Latoura

http://msl.org.pl/pl/wydarzenia/bruno-latour/

http://www.kronos.org.pl/index.php?23250,1232

http://bendyk.blog.polityka.pl/2009/01/14/latour-ludzie-rzeczy-natura/

Hybrydy, Cyborgi i inne (Po)Twory

http://www.staff.amu.edu.pl/%7Eewa/Domanska,%20Humanistyka%20nie-antropocentryczna%20a%20studia%20nad%20rzeczami.pdf

Pozdrawiam,

Studentka-humanistka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.