Strona główna > Świat > Ważne porozumienie rosyjsko-syryjskie

Ważne porozumienie rosyjsko-syryjskie

rosyjsko syryjskie porozumienie

rosyjsko syryjskie porozumienieW zeszłym tygodniu duża rosyjska delegacja odbyła wizytę w Damaszku.

Delegacji przewodniczył wicepremier Dmitrij Rogozin. Udział wzięli także, wiceminister finansów Siergiej Stortchak i dyrektor Federalnej Służby Współpracy Wojskowo-Technicznej Rosji, Aleksander Fomin.

Spotkanie rosyjsko-syryjskiej Komisji Międzyrządowej odbyło się w grupach plenarnych. Towarzyszyła im przyjazna i miła atmosfera.

Rosja zajęta kwestią ukraińską w ciągu ostatnich dwóch miesięcy wydawała się nieobecna na Bliskim Wschodzie. Ta wizyta oznacza jej powrót na scenę polityczną w regionie i nową politykę vis-à-vis ‚na Zachód’.

Wygląda na to, że podczas spotkania w Damaszku podjęte zostały trzy ważne decyzje gospodarcze, wojskowe i finansowe:

– W 2015 r. Komisja Gospodarcza Eurazji wdroży w życie rozszerzenie strefy wolnego handlu z Unią Celną (Rosja – Białoruś – Kazachstan), której częścią będzie Syria.

– Rosja nadal będzie dostarczać broń dopuszczoną przez Radę Bezpieczeństwa ONZ do Syrii. Syryjski minister obrony, generał Fahd al-Freij uda się w sierpniu tego roku do Moskwy by podpisać szczegółowy traktat o współpracy między obu państwami. Powinna ona obejmować rozbudowanie wojskowego portu Tartus w Syrii, jak również dostęp do zdjęć z rosyjskich satelitów.

– Rosja powinna finansowo wspomagać rekonstrukcję Syrii, tak aby nie była zmuszona do sprzedaży przechodzących przez jej terytorium saudyjskich i katarskich gazociągów.

tł. ls

voltairenet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *