Strona główna > Polska > Warszawa Krakowskie Przedmieście – Ofiary okresu stalinowskiego – marzec 2015 – Wystawa

Warszawa Krakowskie Przedmieście – Ofiary okresu stalinowskiego – marzec 2015 – Wystawa

Marzec 2015 r. Na Krakowskim przedmieściu w Warszawie jest wystawa, którą warto zobaczyć. Poniżej opis zaczerpnięty z wystawionych tam eksponatów.

Najbardziej dramatyczne wydarzenia miały miejsce w latach 1944-1956, kiedy uzurpatorskie władze komunistyczne podjęły bezpardonową walkę z każdym, kto nie chciał im się podporządkować lub był o to podejrzany. Skala represji jest porażająca. Szacuje się, że w tym okresie aresztowano ok. 250 tysięcy osób. W walkach z funkcjonariuszami aparatu represji mogło zginąć nawet 50 tysięcy osób. Wojskowe sądy rejonowe wydały około 6 tysięcy wyroków śmierci, z których blisko 3 tysiące wykonano. Ponad 20 tysięcy osób zmarło w więzieniach. W większości ofiary te chowano potajemnie, w nieoznaczonych, często zbiorowych mogiłach. Podejmowano też działania mające utrudnić identyfikację ofiar.

Dla rodzin zamordowanych oznaczało to często dożywotnią niepewność co do losu ich bliskich oraz uniemożliwiało ostatnie pożegnanie czy odwiedzenie grobów. Przywracając pamięć o ofiarach, należy zwrócić im tożsamość celowo zatartą przez komunistów. To powinność pokolenia Polaków żyjących w wolnej Polsce.

Obowiązkiem Rzeczpospolitej Polskiej jest poszukanie miejsc pochówków, ekshumacja szczątków i godny pochówek wszystkich, którzy zginęli w walce o niepodległość. Podstawę do rozpoczęcia zakrojonych na szeroką skalę badań poszukiwawczych stanowi list intencyjny, podpisany w listopadzie 2011 r. przez dr Łukasza Kamińskiego – prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, Krzysztofa Kwiatkowskiego – ministra sprawiedliwości oraz dr hab. Andrzeja Kunerta – sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Porozumienie zaowocowało uruchomieniem przez IPN nowego projektu „Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944-1956”, którego pełnomocnikiem z ramienia prezesa Instytutu został dr hab. Krzysztof Szwagrzyk.

Na przełomie lipca i sierpnia 2012 r. IPN wraz z Radą Ochrony Pamięci, Walk i Męczeństwa przeprowadził prace ekshumacyjne szczątków ofiar zamordowanych przez władze komunistyczne w latach 1944-1956, pochowanych na terenie tzw. Kwatery „Ł” Cmentarza Wojskowego przy ul. Powązkowskiej w Warszawie. Prace były kontynuowane wiosną 2013 r. W sumie udało się wydobyć doczesne szczątki blisko 200 osób zamordowanych przez władze komunistyczne w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Zostały one odprowadzone do miejsc tymczasowego spoczynku, gdzie oczekują na identyfikację i ponowny pochówek. „Łączka” jest jednym z wielu miejsc, gdzie skrycie pogrzebano ciała ofiar reżimu komunistycznego. Ze względu na zasięg represji poszukiwania są prowadzone na terenie całego kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.