Strona główna > Polska > W żydowskiej encyklopedii rotmistrza Pileckiego sklasyfikowano najpierw jako Niemca, a potem jako Żyda

W żydowskiej encyklopedii rotmistrza Pileckiego sklasyfikowano najpierw jako Niemca, a potem jako Żyda

Jewish Virtual Library, żydowskiej encyklopedii internetowej nie określono wojennego bohatera Witolda Pileckiego jako Polaka, lecz Niemca walczącego z nazistami. W sprawie fałszowania historii musiała interweniować Ambasada RP w Waszyngtonie.

Na wpis jaki pojawił się w Jewish Virtual Library czyli Żydowskiej Bibliotece Wirtualnej uwagę zwrócili pracownicy polskiej ambasady w USA. Komentarz w tej sprawie pojawił się na koncie ambasady na portalu Twitter. Do wpisu załączono screen ze strony żydowskiej encyklopedii na którym widać, że jej autorzy zaszeregowali polskiego bohatera wojennego, rotmistrza Witolda Pileckiego do niemieckich opozycjonistów Hitler. Pracownik ambasady skomentował: „”Witold Pilecki był POLSKIM żołnierzem walczącym w ruchu oporu, który na ochotnika zgłosił się do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz, aby zdać relację z popełnionych tam okrucieństw. Informacje na Waszej stronie wymagają natychmiastowej korekty”.

Redaktorzy Jewish Virtual Library zareagowali na pierwszą uwagę, zmieniając wpis w ten sposób, że rtm. Pilecki został umieszczony wśród bojowników żydowskich. Dopiero potem redakcja jeszcze raz popraiła swój portal umieszczając nazwisku Pileckiego w „Polish and Other Fighters”. Jak zaznacza piszący o sprawie portal dorzeczy.pl Jest to jedyne nazwisko, które tam widnieje.

Jewish Virtual Library to encyklopedia internetowa, której wydawcą jest American–Israeli Cooperative Enterprise (AICE) z siedzibą w Waszyngtonie. Zawiera informacje o historii i współczesności Żydów, w szczególności Żydów w USA oraz dotyczące Izraela. Zawiera ponad 60 000 haseł i ponad 10000 zdjęć, jest więc jednym z największych internetowych serwisów poświęconych tej tematyce.

Źródło: https://kresy.pl/wydarzenia/w-zydowskiej-encyklopedii-rotmistrza-pileckiego-sklasyfikowano-najpierw-jako-niemca-a-potem-jako-zyda/

One thought on “W żydowskiej encyklopedii rotmistrza Pileckiego sklasyfikowano najpierw jako Niemca, a potem jako Żyda

  1. Michael Schudrich, the Chief Rabbi of Poland, said that Pilecki was “an example of inexplicable goodness at a time of inexplicable evil. There is ever-growing awareness of Poles helping Jews in the Holocaust, and how they paid with their lives, like Pilecki. We must honor these examples and follow them today in the parts of the world where there are horrors again.”

    https://www.jewishvirtuallibrary.org/witold-pilecki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.