Strona główna > Bez kategorii > W Syrii w Homs złapano dziesięciu francuskich komandosów

W Syrii w Homs złapano dziesięciu francuskich komandosów

Za: http://www.wicipolskie.org

26.02.2012 14:10

Nicolas Sarkozy i Baszar al-Assad, 13 lipca 2008 roku

Wydział Syryjskiej armii przechwycił dziesięciu francuskich żołnierzy. Niektórzy z nich to oficerowie. Francuzi zostali złapani w rejonie Bab Amr w Homs, a wśród nich jest oficer w randze pułkownika, według syryjskich mediów.

Francuska agencja prasowa przedstawiała zdarzenia w następujący sposób. Podczas bitwy pod Homs żołnierze z armii Syryjskiej otoczyli około piętnastu tysięczny oddział uzbrojonych bojowników. Kiedy niektórzy z francuskich komandosów zostali aresztowani, syryjscy urzędnicy przedstawili się i poprosili, aby być uznane ich za jeńców wojennych.

Francuski wojskowy odmówił udzielenia odpowiedzi i podania liczby swoich żołnierzy i charakteru jego misji w Syrii. Według syryjskich mediów, Francuzi zapewniają dostawę broni dla rebeliantów oraz środków łączności satelitarnej.

W tej historii ciekawy moment zachowania się w niewoli armii francuskiej, którzy zostali poproszeni by uważali się za jeńców wojennych. Warto zauważyć, że Syria i Francja nie są bezpośrednio w wojnie jako walczące strony, a przechwycenie francuskich obywateli z bronią w Syrii nie jest zgodne z Konwencją Haską o jeńcach wojennych. Są to zwykli najemnicy, którzy przebywają nielegalnie na terytorium Syrii.

Ponadto wzięty do niewoli żołnierz ma obowiązek wytłumaczyć w jakim charakterze była jego misja.

W każdym przypadku zatrzymanie wojsk francuskich w Syrii, i ich zakwalifikowanie do nadania im statusu jeńców wojennych sugeruje, że Francja jest już otwarta na wojnę przeciwko Syrii i liczba więźniów nie ma znaczenia! Jeśli to nie jest przypadek, to oficjalnie Paryż powinien być wdzięczny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.