Strona główna > Polska > W sejmie wystawy o związkach partnerskich i losach Żydów

W sejmie wystawy o związkach partnerskich i losach Żydów

Wystawy o związkach partnerskich

Wystawy o związkach partnerskichW środę w sejmie zostały otwarte dwie wystawy, które swym przekazem jakże dobitnie pokazały stopień upodlenia naszego kraju. Pierwsza z nich dotyczyła związków partnerskich. Na wystawę, której organizatorem jest Kampania Przeciw Homofobii, złożyło się 20 plansz przedstawiających pary homoseksualne z Polski oraz innych krajów UE. Polskie pary zostały pokazane na czarno-białych fotografiach, co – jak podkreślali organizatorzy – ma symbolizować ich trudną sytuację w Polsce.

Zdjęcia par z zagranicy są kolorowe, co stanowi nawiązanie do tego, że w krajach, z których pochodzą, można już zawierać związki partnerskie, a nawet małżeństwa jednopłciowe.

„Nasi Izraelczycy. Losy polskich Żydów w Izraelu” – taki tytuł nosi druga wystawa. W uroczystości uczestniczyła marszałek Ewa Kopacz oraz ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav-Ner. Korzenie państwa Izrael sięgają Polski – podkreśliła marszałek. Ekspozycja została przygotowana z okazji tegorocznych obchodów 65. rocznicy powstania państwa Izrael. Pokazuje relacje pomiędzy Polakami i Żydami w różnych momentach historii m.in. w okresie międzywojennym oraz drugiej wojny światowej. Ambasador Izraela Zvi Rav-Ner, który dziękował za zorganizowanie wystawy. Polska to jest jedna z najważniejszych baz państwa Izrael w naszych czasach – zaznaczył ambasador. Musimy pamiętać, że 900 lat ma znaczenie; musimy pamiętać te bardzo dobre czasy, te niedobre czasy, ale też te, kiedy w tym kraju żyło najwięcej Żydów na świecie. Słowo „Polin”, czyli Polska po hebrajsku, dosłownie można przetłumaczyć, jako „tu nocleg”. Tu jest miejsce, gdzie można spać, gdzie można być – dodał.

Za: http://aktyw14.net/index.php/informacje/krajowe/435-w-sejmie-wystawy-o-zwiazkach-partnerskich-i-losach-zydow

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.