Strona główna > Rosja > W Rosji – jak w III Świecie

W Rosji – jak w III Świecie


Rosstat: Prawie połowa Rosjan żyje w warunkach zbliżonych do Krajów Trzeciego Świata

Według raportu Rosstata na temat rozwoju społeczno-gospodarczego za pierwszy kwartał, tylko 8,5% obywateli Federacji Rosyjskiej miało miesięczny dochód powyżej 60 tysięcy rubli, zauważa Rosbałt (Росбалт)

Prawie dwie trzecie (61%) żyje za kwotę nie wyższą niż 27 tysięcy rubli miesięcznie. 42,1% otrzymują mniej niż 19 tys. rubli, co odpowiada kwocie 633 rubli, lub $9,9 na dzień. Co czwarty – 26,9% – ma miesięczny dochód poniżej 15 tysięcy rubli, lub 8 dolarów dziennie, a co siódmy znajduje się poniżej oficjalnej granicy ubóstwa, otrzymując nie więcej niż 10 tys. rubli miesięcznie.

Podkreśla się, że więcej niż jedna trzecia populacji znajduje się w położeniu, w którym wszystkie dochody idą na jedzenie i obowiązkowe płatności.

Tej wiosny dla „Monitoringa” («Мониторинга» РАНХиГС) została przeprowadzona ankieta opinii publicznej, zgodnie z którą 36% respondentów stwierdziło, że pieniędzy im „starcza tylko na posiłki lub brakuje im nawet i na nie”. 70% stwierdziło, że mogą pozwolić sobie tylko na artykuły pierwszej potrzeby — żywność i odzież, a na sprzęt gospodarstwa domowego, na przykład, środków już nie ma.

Aby wyjść poza zakres podstawowych potrzeb, ludzie muszą zaciągać kredyty: wg rezultatów ubiegłego roku zadłużenie ludności wobec banków wzrosło powyżej tryliona rubli, a poziom nowych kredytów w porównaniu do 2016 roku wzrósł 10-krotnie.

Mimo, że Rosstat rejestruje rekordowy skok płac w sektorze budżetowym i pierwszy od 2014 r. stabilny realny wzrost dysponowanych dochodów (o 4,4% w marcu), udział tych, którzy widzą poprawę w swoich portfelach, praktycznie nie rośnie. Tak więc, ankieta ВШЭ pokazała, że w marcu było ich 13% (w porównaniu z 10% na koniec ubiegłego roku). Powyżej ćwierci respondentów – 27% – stwierdziło dalsze pogorszenie swojej sytuacji materialnej, prawie tyle samo – 30% – uważa, że nadal ogólna sytuacja w gospodarce ulega degradacji.

—————–

Źródło:
Росстат: Почти половина россиян живет в условиях, близких к странам третьего мира
http://www.rline.tv/news/2018-05-05-rosstat-pochti-polovina-rossiyan-zhivet-v-usloviyakh-blizkikh-k-stranam-tretego-mira-/
www.rline.tv
8.08.2018

—————

Wybór, tłumaczenie i opracowanie: bezmetki
Rozpowszechnianie zawartości przetłumaczonych
materiałów: dozwala się wyłącznie na darmowych
platformach elektronicznych, ze wskazaniem
adresu tekstu źródłowego i nick’a autora tłumaczenia.

———————-


7 thoughts on “W Rosji – jak w III Świecie

 1. Ciekawe zdjęcie. Lubię fotografie. Co to za kości na zielonej ścianie. I ten kaloryfer. Boże. Pani w klapkach tak nie daje w mordę jak jej otoczenie. To przekaz podprogowy?

 2. A mnie żal naszych braci Słowian. Napuszczają nas na siebie, tworzą podziały i śmieją się, że bracia na siebie warczą a od czasu do czasu rzucają się sobie do gardeł. To jest dopiero mega manipulacja 🙁

 3. A w Polsce to lepiej? Moja kuzynka pracowała w korporacji. Zarabiała 2500 na łapę. 2000 kosztowało ją mieszkanie z opłatami ( 2 pokoje z kuchnią ), 100 złotych na bilet miesięczny do pracy., 70 zł internet plus telefon.Co miesiąc dostawała premię 150 -180 zł. Pracowała tylko na mieszkanie, opłaty, dojazd do pracy, bardzo skromne jedzenie ( śniadanie i obiad, bo na kolację nie wystarczyło ). Nie kupowała ciuchów ( nosiła stare lub dostawała coś w prezencie na jakąś okazję ). W końcu wk….rwiła się, zrezygnowała z pracy i pojechała za granicę. Teraz zarabia 2500 euro netto, i ma 1000 euro premii co miesiąc. Po odliczeniu opłat za mieszkanie, żywność i odzież ( skromną ale jednak nową ) zostaje jej 1500 euro, które może sobie odłożyć.

 4. Artykuł świetny -OTO POLSKA PRAWDA!!!!!! I co z tego ,że ruskie zarabiają 9$ dziennie a w polacy 20$ dziennie….ruskie kupują 1,5- 2x tańsze produkty. A takie zdjęcia to pisz wymaluj Warszawa lub Łódź mieszkania w centrum.

 5. Do tematu

  Znalezione w necie – autor nieznany :

  Moja Polska…

  Moja Polska poszarzała
  Jak kobiety twarz zmęczonej,
  Bez uśmiechu, bez nadziei,
  W posmutniałych troską oczach.

  Moja Polska zagubiona
  Stoi na rozstajnych drogach,
  Z krzyżem cierpień na ramionach,
  Tak bolesnych jak Golgota.

  Moja Polska przerażona
  Brakiem chleba, brakiem prawdy,
  Choć najświętszych uczuć godna,
  Dźwiga brzemię obcej hańby.

  Moja Polska zapłakana
  Łzami matek nad grobami.
  Patrzy czernią otulona,
  Droga ściele się krzyżami.

  Moja Polska zatroskana
  Losem dzieci swych najlepszych,
  Uwięzionych i wygnanych,
  Rozrzuconych gdzieś po świecie.

  Moja Polska rozmodlona,
  By polskości nie zagubić,
  Wraz z Maryją w Jej kościołach,
  Udręczony Naród tuli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *