Strona główna > Polska > W Polsce kultywuje się nienawiść do Rosji

W Polsce kultywuje się nienawiść do Rosji

r2,6W Polsce kultywuje się nienawiść do Rosji. W oświadczeniu, przekazanym 14 listopada rosyjskiej agencji „Interfaks-Religia”, członkowie klubu dyskusyjnego Rosyjskiego Soboru Ludowego uznali, że „główną przyczyną tych oburzających działań jest stałe nasilanie nienawiści do Rosji i narodu rosyjskiego w znacznej części społeczeństwa polskiego”.

Zdaniem autorów, w większości polskich podręczników i opracowań historycznych występuje obraz Polski jako ofiary, „nieustannie prześladowanej i uciskanej przez okrutnego sąsiada ze Wschodu”. „Z masowej świadomości społeczeństwa polskiego wyparto fakt, iż Rzeczpospolita «od morza do morza» powstawała w znacznym stopniu kosztem obszaru prawosławnej Rusi i że do XVIII wieku wojska rosyjskie ani razu nie pojawiły się na rdzennie polskich ziemiach, polskie zaś dochodziły do samej Moskwy” – czytamy w oświadczeniu.

Jego autorzy zwrócili też uwagę, że społeczeństwo polskie nie uświadomiło sobie dotychczas tego faktu, że rosyjskie ruchy na Zachód w XVIII były jedynie „kontrnatarciem, odzyskiwaniem dawnych ziem ruskich z ludnością prawosławną” i udział Rosji w rozbiorach Rzeczypospolitej dotyczył wyłącznie tej części państwa polskiego.

Przedstawiciele ŚRSL zauważyli, że jeśli współczesne społeczeństwo rosyjskie „surowo ocenia zbrodnie dokonane przez nasz rząd w latach przedwojennych i powojennych (należy do tego zaliczyć również tragedię katyńską)”, to społeczeństwo polskie usunęło „z podświadomości zbiorowej pamięć o swoich zbrodniach tamtych czasów”. „Przedmiotem jego pokuty nie były ani masowa zagłada jeńców Armii Czerwonej w 1920, ani powszechne burzenie świątyń prawosławnych (łącznie ze wspaniałym soborem św. Aleksandra Newskiego w Warszawie), ani kulturowe ludobójstwo narodów białoruskiego i ukraińskiego na «Kresach Wschodnich», ani okrutne działania partyzantów Armii Krajowej wobec pokojowej ludności sowieckiej w okresie okupacji hitlerowskiej” – napisali w swym oświadczeniu członkowie soborowego klubu dyskusyjnego.

Przypomniawszy następnie, że dwa silne narody, które dążyły do przywództwa w świecie słowiańskim, często walczyły ze sobą ze zmiennym szczęściem, wyrazili przekonanie, że wysuwanie historycznych pretensji w stosunkach polsko-rosyjskich nie ma perspektyw. Konieczne jest wzajemne wybaczenie sobie dawnych krzywd, „oparte na obopólnym pokutowaniu za grzechy popełnione przeciw sobie nawzajem” – zaapelowali autorzy dokumentu.

Przypomnieli także, iż jednym ze świętych czczonych przez Rosyjski Kościół Prawosławny (RKP) jest czcigodny Makary Żabiński, który wsławił się tym, że uratował od śmierci ciężko poparzonego Polaka. „Wielkość chrześcijańskiej miłości Makarego przejawiła się w tym, że uratowany przezeń żołnierz należał do oddziału okupantów, którzy dopiero co splądrowali klasztor, w którym on żył” – podkreśla oświadczenie. Wyraża przy tym przekonanie, że zapoznanie się w szkołach polskich z przykładem czynu sprzed czterech wieków i o którym do dzisiaj pamiętają Rosjanie, „pomogłoby młodzieży polskiej inaczej spojrzeć również na dzieje swego kraju i na moralne oblicze narodu rosyjskiego”.

fot. Niszczenie Soboru Aleksandra Newskiego w Warszawie (lata 20. XX w.)

 Za: http://mercurius.myslpolska.pl/2013/11/w-polsce-kultywuje-sie-nienawisc-do-rosji/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.