Strona główna > Bez kategorii > W nowym „Newsweeku”: Jezus Maria, Żydzi!

W nowym „Newsweeku”: Jezus Maria, Żydzi!

Żydo – „info” dla ludzi o mocnych nerwach. Admin

Źródło: http://polska.newsweek.pl/w-nowym–newsweeku—jezus-maria–zydzi,92139,1,1.html

Jak współczesna Polska radzi sobie z hańbą antysemityzmu – temu poświęcony jest nowy numer „Newsweeka”.
Chcemy dumy z Polski, to musimy przerobić rozdział „Wstyd”, chcemy być dumni z siebie, to musimy wejrzeć w rozdział „Hańba” – pisze w nowym „Newsweeku” redaktor naczelny Tomasz Lis. Jego zdaniem antysemityzm mimo braku swoich ofiar w sensie społecznym to nie jest margines –  o czym świadczą okrzyki na stadionach, publikacje sprzedawane w kioskach czy potoczne powiedzenia. A nienawiść polsko-polska, która wypączkowała w ostatnich latach świetnie się bez Żydów obywa.

Pomóc w zrozumieniu naszych antyżydowskich uprzedzeń może ponad 800-stronicowe dzieło Aliny Całej „Żyd – wróg odwieczny? Antysemityzm w Polsce i jego źródła”. Rafał Kalukin pisze o tej książce, że jest to kronika polskiej nienawiści do Żydów od średniowiecza po dzień dzisiejszy, a kontrowersje wzbudzi zapewne dołączony aneks polskich antysemitów – z takimi nazwiskami jak Marek Jurek czy Michał Kamiński.

Z traumą Jedwabnego zaczęło się też rozliczać polskie kino. Małgorzata Sadowska opisuje „Pokłosie” Władysława Pasikowskiego, które zadebiutowało na festiwalu w Gdyni. ” Ten film naprawdę ma być jak uderzenie obuchem w łeb” – zapowiada.

Renata Kim rozmawia z kolei z braćmi Pawłem i Mikołajem Łozińskimi – twórcami i polskimi Żydami. „Bycie Żydem tutaj to nie jest to samo co bycie Czechem, Francuzem czy Rosjaninem. Żyd to jest piętno” – mówią.

To piętno najsilniej widać na prowincji – Cezary Łazarewicz pojechał do wsi G. pod Lublinem, gdzie mimo upływu 70 lat wciąż mało kto chce się przyznawać, co się stało z połową mieszkańców wioski podczas wojny. Ci, którzy pomagali Żydom, wciąż czują zagrożenie – pisze w reportażu „Niesprawiedliwi wśród narodów świata”.

Nowy numer „Newsweeka” zajmuje się też sprawami aktualnymi. W związku ze śmiercią brytyjskiego żużlowca Lee Richardsona na torze wyścigowym piszemy o bohaterach czarnego sportu i ich odwadze graniczącej z  pogardą dla śmierci. Po proteście „Solidarności” pod Sejmem przyjrzeliśmy się też dwóm bohaterom tamtego dnia: Piotrowi Dudzie i Stefanowi Niesiołowskiemu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.