Strona główna > Rosja > W niemieckich archiwach znaleziono legitymację Stasi należącą do Władimira Putina

W niemieckich archiwach znaleziono legitymację Stasi należącą do Władimira Putina

W niemieckich archiwach odnaleziono legitymację Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego NRD (powszechnie znanego jako Stasi), należącą do obecnego prezydenta Rosji, Władimira Putina.

Wydany w 1985 roku dokument należał niegdyś do sowieckiego oficera, obecnie piastującego znacznie bardziej eksponowane i prestiżowe stanowisko. Władimir Putin pracował wówczas dla KGB jako łącznik pomiędzy Rosją a Stasi, czyli Ministerstwem Bezpieczeństwa Państwowego NRD. Znalezienie dokumentu nie powinno być wielkim zaskoczeniem, ponieważ agenci KGB zawsze posiadali również legitymacje podległych im służb.

W latach 1985-1990 Putin stacjonował w niemieckim Dreźnie. Legitymacja najprawdopodobniej była mu potrzebna, aby móc swobodnie poruszać się po obiektach Stasi. Urząd do spraw Materiałów Państwowej Służby Bezpieczeństwa NRD poinformował, że w 15 dzielnicach przedstawiciele KGB otrzymali dostęp do biurowców Stasi. Stwierdzono również, że istnienie legitymacji nie oznacza, że Putin współpracował z niemieckim Ministerstwem, co sugerowała chociażby gazeta Bild.

Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, nie był przesadnie zaskoczony odkryciem i oświadczył, że w czasach Związku Radzieckiego, KGB i Stasi były partnerskimi agencjami wywiadowczymi, więc wzajemna wymiana dowodów tożsamości była całkowicie naturalna.

Po upadku Związku Radzieckiego oraz zjednoczeniu Niemiec, Putin wrócił do Rosji, gdzie został szefem FSB, rosyjskiej służby szpiegowskiej, która zastąpiła KGB. W 2000 roku został drugim demokratycznie wybranym prezydentem Rosji.

Za: https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/w-niemieckich-archiwach-znaleziono-legitymacje-stasi-nalezaca-do-wladimira-putina

Data publikacji: 13.12.2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *