Strona główna > Bez kategorii > W Moskwie żydzi chcą wybudować pięć nowych synagog

W Moskwie żydzi chcą wybudować pięć nowych synagog

Źródło: http://3rm.info/31398-v-moskve-hotyat-postroit-pyat-novyh-sinagog.html

Data publikacji: 23.12.2012

Tłum. RX

żyd

Federacja Żydowskich Gmin Rosji (FJOR) dobija się u stołecznych władz miejskich o przydzielenie pięciu działek budowlanych pod budowę nowych synagog, informuje „Interfax-Rieligija”. Przewodniczący FJOR, Alieksandr Boroda, oświadczył: „Chcemy otrzymać pięć działek budowlanych pod budowę synagog. Oczywiście, że w stolicy nie wystarcza synagog, zwłaszcza w dzielnicach mieszkaniowych, w południowo-wschodniej Moskwie, gdzie nie ma ani jednej synagogi i gdzie mieszkają dziesiątki, jeśli nie setki, tysięcy żydów”.

Zauważył on także, że synagogi potrzebne są w miejscach do których można dojść piechotą.

„Według tradycji żydowskiej, w sobotę i w święta, można poruszać się tylko na piechotę, nie wolno korzystać ze środków transportu. Są wielkie dzielnice mieszkaniowe, gdzie mieszkają liczni żydzi, którzy tego potrzebują”- dodał Boroda.

Podkreślił, że teraz władze stołeczne rozpatrują wniosek FJOR.

„My z nimi utrzymujemy konstruktywne kontakty, już mieliśmy jakieś propozycje działek budowlanych. Jesteśmy z nimi w trakcie dyskusji”- powiedział Boroda.

Według oceny przewodniczącego FJOR, teraz w Moskwie mieszka około 500 tysięcy (pięćset tysięcy) żydów. I, według niego, na taką liczbę wierzących działają jedynie cztery synagogi i kilka domów modlitwy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.