Strona główna > Bez kategorii > W Mołdawii wprowadzono kary za dyskryminację.

W Mołdawii wprowadzono kary za dyskryminację.

Źródło: http://3rm.info/31545-v-moldavii-vveli-shtrafy-za-diskriminaciyu-geev.html

Data publikacji: 28.12.2012

Tłum. RX

mołdawia

 

 

Parlament Mołdawii przegłosował wprowadzenie kar finansowych za dyskryminację. Odpowiednie poprawki do prawodawstwa karnego i administracyjnego, jak informuje „Komsomolskaja Prawda Mołdawii”, deputowani przyjęli 26 grudnia w drugim czytaniu.

Jak precyzuje www.publika.md, są to poprawki związane z wcześniej przyjętym w Mołdawii prawem „O równości szans”, zakazującym rozlicznych form dyskryminacji, w tym także dyskryminowania mniejszości seksualnych. Kary finansowe za dyskryminację, jak się przypomina, wynoszą do 60 tysięcy lei (do 5 tysięcy dolarów).

W przypadku śmierci człowieka, wywołanej naruszeniem w takim lub innym względzie, praw człowieka, sprawca może być skazany na karę więzienia do wysokości 6 lat. Za zamieszczanie dyskryminujących wiadomości i ogłoszeń, w szczególności w miejscach publicznych, będą wymierzane kary finansowe w kwocie do wysokości 12 tysięcy lei (do 1 tysiąca dolarów). Za reklamy o charakterze dyskryminacyjnym dotyczące wolnych miejsc, do 9 tysięcy lei (750 dolarów).

Przepisy o karach finansowych wejdą w życie w 2013 roku. Przypadki dyskryminacji będą określane przez specjalną radę (co prawda ta struktura jeszcze nie powstała).

gay

 

 

Projekt ustawy zakazującej różnorodnych form dyskryminacji (z przyczyn, etnicznych, seksualnych i innych) był omawiany w Mołdawii przez ostatnie kilka lat. Jego przyjęcie było jednym z warunków uproszczenia przez Unię Europejską procedur wizowych z republiką. Przyjęcie ustawy było opóźnione z powodu protestów prawosławnych wiernych, którym nie spodobało się to, że dokument zakazuje, między innymi, dyskryminacji homoseksualistów.

Autorów ustawy w związku z tym oskarżano o „legalizację sodomii” i próby przygotowania gruntu pod legalizację „małżeństw jednopłciowych” i adopcji przez nie dzieci. W rezultacie do tekstu wniesiono poprawki precyzujące, że ustawa nie zmienia tradycyjnego rozumienia rodziny (jako związku kobiety i mężczyzny) i nie dotyczy adopcji dzieci. W tym czasie zapis o zakazie dyskryminacji mniejszości seksualnych, przeciwnicy którego żądali usunięcia, był ukryty w jednym z artykułów (dokładnie w artykule 7, zakazującym dyskryminacji w dziedzinie zatrudnienia). Ustawa „O równości szans” została przyjęta w maju 2012 roku i wtedy została podpisana przez prezydenta.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.