Strona główna > Bez kategorii > W Mołdawii będą szczepić bez pytania o zgodę

W Mołdawii będą szczepić bez pytania o zgodę

Źródło: http://www.3rm.info/32157-v-moldavii-budut-privivat-bez-sprosa-ks-prinuditelnaya-vakcinaciya-ne-protivorechit-konstitucii.html

Data publikacji: 23.01.2013

szczepienia

 

Trybunał Konstytucyjny Republiki Mołdawii wydał decyzję zgodnie z którą obowiązkowe szczepienia dzieci nie są sprzeczne z Ustawą Zasadniczą.                            „Trybunał Konstytucyjny postanowił zatrzymać proces kontroli artykułu konstytucyjnego nr 52, punkt 6, Ustawy nr 10 z 3 lutego 2009 roku „O Zdrowiu Publicznym”. Decyzja ta jest ostateczna i nie podlega zaskarżeniu”- powiedział Przewodniczący Trybunału Konstytucyjnego, Aleksandru Tenase.

Decyzja została podjęta po tym jak parlamentarny prawnik, Anatolij Muntianu, zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego z żądaniem wdrożenia kontroli konstytucyjnej ustawy „O Zdrowiu Publicznym”, według której dzieci, które nie przyjęły szczepień profilaktycznych są niedopuszczane do nauki w szkołach. W jego opinii obowiązkowe szczepienie dzieci wbrew woli ich rodziców jest naruszeniem Konstytucji Republiki Mołdawii a także stoi w sprzeczności z szeregiem norm i praw oraz narusza prawa i wolności obywateli, w tym także prawo do edukacji. Prawnik parlamentarny złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego na podstawie licznych skarg rodziców sprzeciwiających się obowiązkowym szczepieniom.

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *