Strona główna > Polska > W lubelskim kościele powstanie pierwszy elektroniczny terminal płatniczy

W lubelskim kościele powstanie pierwszy elektroniczny terminal płatniczy

Wojna z gotówką w … kościołach? Kiedy ofiarę będzie można zapłacić chipem rfid? Admin. 

Już niedługo w lubelskiej parafii archikatedralnej powstanie możliwość składania ofiar za pomocą terminala płatniczego, tzw. „Ofiaromatu”. – To eksperyment, wyjście naprzeciw potrzebom współczesnego człowieka, który coraz częściej w rozliczeniach używa karty płatniczej – tłumaczy ks. dr Adam Jaszcz, rzecznik prasowy Archidiecezji Lubelskiej.

Jak zauważył w rozmowie z KAI ks. Jaszcz, projekt stworzenia „ofiaromatu” jest w fazie przygotowawczej, dlatego nie wiadomo kiedy w lubelskiej archikatedrze znajdzie się urządzenie. – Wciąż trwają rozmowy z bankiem, muszą zostać podpisane odpowiednie umowy. Jeśli wszystko zakończy się powodzeniem, „ofiaromat” wkrótce pojawi się w jednej z lubelskich parafii. Będzie to pierwsza tego typu instalacja w Archidiecezji Lubelskiej – tłumaczył rzecznik.

Zaznaczył jednak, że „ofiaromat” nie zastąpi dotychczasowych form składania ofiar „iura stulae”, związanych z zamawianiem intencji mszalnych czy celebracją mszy ślubnych i pogrzebowych. – Korzystający będzie mógł wybrać czy jego darowizna zostanie przekazana na cele parafialne, na Caritas czy na inne akcje dobroczynne organizowane przez parafię. Traktujemy to jako eksperyment, wyjście naprzeciw potrzebom współczesnego człowieka, który coraz częściej używa karty płatniczej niż tradycyjnej gotówki – wyjaśniał ks. Jaszcz.

Z badań wynika, że już co 10. Polak zupełnie nie korzysta z gotówki, a 56 proc. badanych deklaruje, że woli dokonywać płatności bezgotówkowych. Zmiany w sposobie posługiwania się pieniądzem nie pozostają bez wpływu na Kościół. W wielu parafiach w Polsce wierni coraz częściej dopytują o możliwość dokonania płatności, np. w parafialnym sklepiku, za pomocą karty. Także możliwość złożenia „elektronicznej ofiary” ma coraz więcej zwolenników.

Pozytywnie o składaniu ofiar bez użycia gotówki wypowiedział się ks. Janusz Majda, Ekonom Konferencji Episkopatu Polski. – Historia pokazuje, że Kościół, jako instytucja, nie boi się nowoczesnych rozwiązań i podąża za duchem czasów. Tak było przecież w dziedzinie prasy, radia czy telewizji, tak jest ostatnio w dziedzinie Internetu i różnego rodzaju aplikacji dla wiernych, tak może być i w dziedzinie finansów – powiedział duchowny.

Za: https://ekai.pl/pierwszy-ofiaromat-w-archidiecezji-lubelskiej/

7 thoughts on “W lubelskim kościele powstanie pierwszy elektroniczny terminal płatniczy

 1. Jak by tylko były ofiary kartą to przynajmniej będzie wiadomo ile kościół zbiera co niedziele. Miliardy rocznie z konkordatu i dokładnie rozliczone „tygodniówki”.

  1. Kościół to ludzie inaczej mówiąc”parafianie”.kler to ci którzy nazywają siebie mylnie kościołem i żerują na „parafianach”a ich apetyt jest nienasycony.znaleźli sobie dobry i pewny żer.

 2. Dlaczego nie pozwlacie mi wpisac komentarza?

  Nie kłam, bo na tym portalu nie ma moderacji. Jest tylko antyspamowa blokada na komentarze z linkiem. Admin

 3. słownik języka polskiego sjpsłowakomentarzewięcej
  parafianin
  dopuszczalne w grach (i)

  parafianin

  członek parafii

  parafianin
  dopuszczalne w grach (i)

  parafianin

  przestarzałe: człowiek bez ogłady, wykształcenia, zacofany, ograniczony

  Hasło ze słownika wyrazów obcych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.