Strona główna > Dziennikarstwo śledcze > Używaj Skype’a bardzo ostrożnie – Microsoft czyta wszystko, co piszesz

Używaj Skype’a bardzo ostrożnie – Microsoft czyta wszystko, co piszesz

Źródło: http://www.h-online.com/security/news/item/Skype-with-care-Microsoft-is-reading-everything-you-write-1862870.html

Info/skrót, przygotował: Pluszowy Miś

Każdy, kto używa Skype wyraził zgodę dla firmy na czytanie wszystkiego, co pisze. Pracownicy niemieckiej firmy heise Security odkryli, że spółka zależna od Microsoft już w praktyce korzysta z tego przywileju. Krótko po wysłaniu adresu URL poprzez protokół HTTPS dla usługi czatu, ten adres otrzymuje niezapowiedzianą wizytę z siedziby Microsoft w Redmond.

Czytelnik poinformował heise Security, że zauważył jakiś niezwykły ruch sieciowy po tym, jak czatował z użyciem Skype. Serwer wskazał dokonanie potencjalnego tzw. replay attack (atak-powtórka). Okazało się, że adres IP odbył sobie drogę aż do Microsoft, a Microsoft uzyskało dostęp do adresów URL poprzez protokół HTTPS, jakie zostały wytransmitowane przez Skype. Heise Security następnie odtworzyło przebieg tych wydarzeń, wysyłając dwa testowe adresy URL przy użyciu protokołu HTTPS, jeden zawierający dane logowania i jeden bazujący w chmurze usługi prywatnej wymiany plików. Kilka godzin po wymianie informacji za pomocą Skype’a, pracownicy zauważyli następujące działania w dzienniku serwera:

  65.52.100.214 – [30/Apr/2013: 19:28:32 +0200]

  „HEAD / … / Login.html? User = tbtest & password = geheim HTTP/1.1”

(…)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.