Strona główna > NWO > Kościół i cerkiew > UWAGA: Dzień Judaizmu 16 stycznia w Sandomierzu.

UWAGA: Dzień Judaizmu 16 stycznia w Sandomierzu.

UWAGA: Dzień Judaizmu 16 stycznia w Sandomierzu. 

Katoliku! Wojtyła żył jak żyd, został pochowany jak żyd i trafił tam gdzie trafiają żydzi.Ty zaś, …..dalej toleruj zażydzanie Kościoła Świętego, a trafisz tam również!

(-) Red.

Żydowski pogrzeb Wojtyły-Katza
Żydowski pogrzeb Wojtyły-Katza

Dzień Judaizmu 16 stycznia w Sandomierzu

im, Sandomierz, 2014-01-02

“Pan jest moją mocą, (…) Jemu zawdzięczam moje ocalenie” (Wj 15,2) – to hasło XVII Dnia Judaizmu, którego centralne obchody zaplanowano na 16 stycznia 2014 r. Zazwyczaj Dzień Judaizmu obchodzony jest 17 stycznia, lecz tym razem z racji zbieżności tej daty z szabasem, przesunięto obchody o jeden dzień. Oprócz centralnych uroczystości w Sandomierzu, Dzień będzie też obchodzony w całym kraju.
Mieczysław Cisło
Mieczysław Cisło

Bp Mieczysław Cisło, przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem, przypomina, że wszystkie diecezje, a poprzez diecezje wszystkie parafie, otrzymają do wykorzystania program nabożeństw liturgii Słowa wraz z czytaniami, z homilią przygotowaną w tym roku przez ks. Wiesława Dawidowskiego, z przesłaniem przewodniczącego Komitetu i z modlitwą wiernych.

Pomiędzy rabinami Wiesław Dawidowski
Pomiędzy jawnymi żydami niejawny Wiesław Dawidowski

W programie centralnych obchodów Dnia Judaizmu w Sandomierzu wezmą udział m.in. naczelny rabin Polski Miachael Schudrich oraz ambasador Izraela Zvi Rav Ner.   Dzień rozpocznie się od spotkania w Muzeum Okręgowym – Zamku o godz. 10.00. Wystąpią burmistrz Jerzy Borowski,

Kszysztof Nitkiewicz
Kszysztof Nitkiewicz

 

Michael Schudrich, Zvi Rav Ner a prof. Waldemar Kowalski z Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach wygłosi wykład “Polacy i Żydzi w Sandomierzu, czyli o potrzebie wspominania przeszłości”. Spotkanie prowadzić będzie redaktor naczelny KAI Marcin Przeciszewski.   O 11.30 będzie miała miejsce modlitwa na Cmentarzu Żydowskim przy ul. Szucha. O 12.30 w Muzeum Diecezjalnym w Domu Długosza rozpocznie się panel dyskusyjny z udziałem prof. Moniki Adamczyk-Garbowskiej z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, prof. Magdy Teter z Wesleyan University w USA, Michaela Schudricha, bp. Mieczysława Cisło i prof. Jana Grosfelda z UKSW w Warszawie. Panel prowadzić będzie red. Marcin Przeciszewski. Po panelu zaplanowano promocję książki “Stosunki chrześcijańsko-żydowskie w historii, sztuce i pamięci. Europejski kontekst dzieł w Katedrze Sandomierskiej”. Po prezentacji otwarte zostaną wystawy w piwnicy Domu Długosza: prac Hanny Kossowskiej “Wypiski z niepamięci” z udziałem autorki oraz fotografii “Ślady pamięci – sandomierska wspólnota żydowska”. O godz. 15.30 w katedrze bp Nitkiewicz przewodniczyć będzie nabożeństwu Słowa. Zaś o 17.00 w Katolickim Domu Kultury św. Józefa przy ul. Mariackiej zostanie wystawiony spektakl “Josela Rakowera rozmowa z Bogiem” autorstwa Zvi Kolitz’a w przekładzie Artura Kucia. Muzyka autorstwa i w wykonaniu Michała Górczyńskiego. Obchody poprzedzą liczne wydarzenia kulturalne i prelekcje, przygotowujące mieszkańców, szczególnie młodzież, do Dnia Judaizmu – trwać one będą już od 12 stycznia. W dniu obchodów otwarta też będzie wystawa na Zamku “Malarstwo Żydów polskich okresu międzywojennego” a chętni będą mogli zwiedzić siedzibę Archiwum Państwowego, gdzie mieściła się dawniej synagoga – przy ul. Żydowskiej. Dzień Judaizmu ma pomóc katolikom w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa oraz pogłębianiu świadomości tego, że – jak nauczał Jan Paweł II – religia żydowska nie jest wobec chrześcijaństwa rzeczywistością zewnętrzną, lecz “czymś wewnętrznym, oraz że nasz stosunek do niej jest inny aniżeli do jakiejkolwiek innej religii”. Dzień Judaizmu w Kościele katolickim jest jedną z inicjatyw Episkopatu Polski. Został ustanowiony przez Episkopat Polski w 1997 r. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii. Po raz pierwszy Dzień Judaizmu obchodzono w 1998 r. Komitet ds. Dialogu z Judaizmem, powołany w 1996 r., prowadzi dialog z przedstawicielami judaizmu, a jego celem jest upowszechnianie postaw dialogu i życzliwości wobec Żydów w środowiskach chrześcijańskich. Obecnie do gmin żydowskich w Polsce należy ok. 4 tys. osób, natomiast społeczność Żydów w Polsce szacuje się na ok. 20 tys. Polska jest drugim po Włoszech krajem europejskim, który postanowił organizować obchody Dnia Judaizmu (są one obecne także m.in. w Austrii, Holandii i Szwajcarii).

Za: http://gazetawarszawska.com/2014/01/03/uwaga-dzien-judaizmu-16-stycznia-w-sandomierzu/

Data publikacji: 3.01.2014

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.