Strona główna > Rosja > Uwaga drogie czytelniczki i czytelnicy W-P ! Pojawiła się w sprzedaży nowa i cenna książka !

Uwaga drogie czytelniczki i czytelnicy W-P ! Pojawiła się w sprzedaży nowa i cenna książka !

Prześladowania chrześcijan są powszechnie kojarzone z krajami muzułmańskimi czy komunistycznymi. Jednak miały one miejsce nie tylko tam. Jednym z przykładów jest Rumunia i tamtejsze prześladowania prawosławnych, którzy zdecydowali się zachować tradycyjny kalendarz cerkiewny. Jednym z nich był Glicherie Tănase, kapłan, który później stał się symbolem sprzeciwu wobec nowego kalendarza, wprowadzonego w 1924 roku.
Jego życiorys, miejscami okrutny, oraz jego nieustępliwa wierność tradycji pokazuje nam prawdziwą drogę, jaka związana jest z wiarą w Chrystusa – drogę ziemskiego cierpienia i nienawiści ze strony tych, którzy odrzucili Chrystusa i wybrali świat. Żywot tego świętego jest wielkim świadectwem wiary i umocnieniem dla współczesnych prawosławnych, którzy chcą pozostać wierni tradycji cerkiewnej, której elementem jest kalendarz juliański.

Publikacja została wydana na 20-lecie uwielbienia św. Glicherie (28 czerwca 1999-2019) z błogosławieństwa biskupa Methoni Ambrożego i zawiera prawie 30 zdjęć, w tym niektóre z prywatnych archiwów. Autorem Żywotu jest arcybiskup i metropolita Rumuńskiej Cerkwi Prawosławnej Starego Stylu Vlasie (Mogîrzan), a sam Żywot jest zebranymi w jedno opowiadanie dokumentami i wspomnieniami dotyczącymi ojca Glicherie opowiedzianymi w większości przez niego samego.

Liczba stron: 52

 

Redakcja portalu Wolna-Polska

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *