Strona główna > Dziennikarstwo śledcze > Utylizacja starej elektroniki to wymóg prawny

Utylizacja starej elektroniki to wymóg prawny

Interesujesz się ekologią? Chcesz dbać o środowisko? Jeśli tak, koniecznie zwróć uwagę na recykling sprzętu elektrycznego. W ten sposób możesz zmniejszyć ilość odpadów. Wystarczy, że znajdziesz profesjonalną firmę, której możesz oddać niepotrzebny sprzęt. Odpowiednio wykorzysta sprawne części, a bezpiecznie zutylizuje te, które są już zepsute.

Co to są odpady elektroniczne?

Obecnie korzystamy z ogromnej ilości urządzeń elektronicznych. Wynika to częściowo z rozwoju nowych technologii, przez co starszy sprzęt jest już niepotrzebny oraz naturalnego zużycia maszyn. Przewiduje się, że laptop będzie nam służył przez około 11,8 lat, komputer stacjonarny 6,5 roku, tablet 5 lat, a smartfon tylko 2. Dlatego odbiór elektrośmieci staje się coraz bardziej popularny. Z takiej usługi korzystają zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorstwa.

Odpady elektroniczne (elektrośmieci) obejmują całą elektronikę, której okres użytkowania dobiega komputer. Może to być na przykład stary komputer lub niepotrzebny odtwarzacz DVD.

Na szczęście prawie 100% e-odpadów podlega recyklingowi sprzętu elektronicznego. Nawet jeśli urządzenie nie działa, istnieją części plastikowe, metalowe, szklane, palladowe, miedziane, srebrne, a nawet złote, które można odzyskać i ponownie wykorzystać.

Załącznik:
odbior-elektrosmieci.jpg

Co warto zrobić przed recyklingiem elektroniki?

Zastanawiasz się nad utylizacją sprzętu komputerowego? Pamiętaj, by najpierw zrobić kopię zapasową. Wtedy nie musisz się martwić, że stracisz cenne dane po odbiorze zużytego sprzętu. Na pewno nie chcesz udostępniać innym danych osobowych i prywatnych. Niektóre firmy mogą Ci zaoferować wyczyszczenie urządzenia, ale warto zrobić to samodzielnie.

Zanim zamówisz kogoś po odbiór zużytego sprzętu, upewnij się, że kopie zapasowe wszystkich dokumentów, zdjęć i danych zapisałeś na dysku twardym lub chmurze.

Grupy i rodzaje elektroodpadów

1 stycznia 2018 roku wprowadzono nowy podział elektroodpadów. Wówczas zakres grup sprzętowych uległ zmianie. Kiedyś było ich 10, teraz jest 6. Warto o tym wiedzieć, zanim zdecydujesz się na utylizację komputerów. Zobacz, jak obecnie wygląda klasyfikacja elektroodpadów:

  1. Sprzęt działający na zasadzie wymiany temperatury.
  2. Ekrany, monitory i sprzęt zawierający ekrany o powierzchni większej niż 100 mm kw.
  3. Lampy.
  4. Sprzęt wielkogabarytowy, którego zewnętrzne wymiary przekraczają 50 cm (w którymkolwiek miejscu). Niniejsza grupa nie obejmuje sprzętu ujętego w grupach sprzętu nr 1-3.
  5. Sprzęt małogabarytowy, którego żaden z zewnętrznych wymiarów nie przekracza 50 cm. Niniejsza grupa nie obejmuje sprzętu ujętego w grupach sprzętu nr 1-3 i 6.
  6. Małogabarytowy sprzęt informatyczny i telekomunikacyjny, którego żaden z zewnętrznych wymiarów nie przekracza 50 cm.

Dlaczego utylizacja komputerów jest tak ważna? Przede wszystkim ze względów zdrowotnych. Warto bowiem pamiętać, że nieużywane urządzenia po pewnym czasie mogą emitować niebezpieczne substancje. Chodzi tutaj głównie o azbest, chrom, kadm, rtęć, ołów i związki bromu. Jeśli masz więc w domu niepotrzebny laptop, komputer stacjonarny, czy telewizor, umów się z firmą zajmującą się utylizacją sprzętu elektronicznego.