Strona główna > Bez kategorii > USA żądają od Egiptu uzyskania zgody Izraela na operacje na Synaju

USA żądają od Egiptu uzyskania zgody Izraela na operacje na Synaju

źródło: http://news.antiwar.com/2012/08/23/us-demands-egypt-get-israeli-permission-for-sinai-operations/

Administracja Obamy potwierdza, że zażądała od Egiptu otrzymania zgody Izraela na kontynuację trwającej „operacji rozprawiania się” na półwyspie Synaj, mówiąc że jest to sprawa zasadnicza w utrzymaniu „przejrzystości z Izraelem” w zakresie wszystkich operacji.

„Rozprawianie się” z początku rozpoczęło się z rozkazu Izraela, gdy Ehud Barak wyraził się na temat dużych ataków z początku miesiąca na granicy z Egiptem, że „służą on w roli wołania o pobudkę” w zakresie potrzeby poprawienia bezpieczeństwa na tym terrytorium.

Lecz gdy Morsi przyłączył się do akcji i również wydał rozkaz “rozprawienia się”, urzędnicy izraelscy wyrazili oburzenie, twierdząc że Egipt narusza postanowienia umowy z 1979 r. zawartego w Camp David, i zażądali wycofania wojsk egipskich z Synaju.  

Rzeczniczka departamentu stanu, Victoria Nuland mówi, że USA również życzą sobie “silnej operacji bezpieczeństwa” na Synaju, lecz tylko w granicach, jakie wyznaczy jednoznaczna zgoda Izraela. Ponieważ rząd izraelski ma dwa różne poglądy na tę samą operację „rozprawiania się”, na pewno będzie to wielką komplikacją dla rządu Morsiego i prawdopodobnie spowoduje zaistnienie sytuacji bez wyraźnego zwycięzcy, w której zostanie on potępiony albo za doprowadzenie operacji do końca albo za jej brak.   

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.