Strona główna > Świat > USA wydały zawrotną sumę pieniędzy na wojnę z terroryzmem, która trwa od 2001 roku

USA wydały zawrotną sumę pieniędzy na wojnę z terroryzmem, która trwa od 2001 roku

W 2001 roku, Stany Zjednoczone rozpoczęły tzw. wojnę z terroryzmem. Jest to bardzo uniwersalny i niejednoznaczny termin, ponieważ nie dotyczy żadnego konkretnego kraju. W rzeczywistości każda organizacja, formacja lub instytucja może zostać uznana za terrorystyczną i to wystarczy, aby rozpocząć interwencję zbrojną w dowolnym państwie. Wojna z terroryzmem trwa od 16 lat i kosztuje amerykańskich podatników 250 milionów dolarów dziennie.

a

Zgodnie z najnowszym raportem Departamentu Obrony, wojny jakie miały miejsce od 2001 do połowy 2017 roku pochłonęły łącznie 1,46 biliona dolarów.Operacja Iracka Wolność (inwazja na Irak – lata 2003-2011) oraz Operacja Trwała Wolność (inwazja na Afganistan – lata 2001-2014) kosztowały podatników ponad 1,3 biliona dolarów, czyli około 90% całkowitej sumy.

a

Należy zaznaczyć, że analiza przedstawia koszty działań związanych wyłącznie z prowadzonymi operacjami wojskowymi – są to wydatki operacyjne, wsparcie dla wojsk oraz transport personelu i sprzętu. W raporcie nie uwzględniono np. świadczeń kombatanckich dla żołnierzy, którzy brali udział w tych wojnach. Szacunki z 2011 roku wskazują, że w ciągu 40 kolejnych lat USA będą musiały wypłacić od 600 miliardów do 1 biliona dolarów świadczeń dla weteranów wojny w Afganistanie i Iraku.

Raport Departamentu Obrony nie przedstawia również wydatków na tajne operacje agencji CIA oraz działań zbrojnych w niektórych krajach afrykańskich, np. Libii i Somalii. Dlatego wydaje się, że 250 milionów na dzień, lub 1,46 biliona dolarów przez 16 lat, to tylko oficjalne liczby, które w rzeczywistości są o wiele większe. Dla porównania, Stany Zjednoczone wydały ponad 4,1 biliona dolarów na działania zbrojne podczas II wojny światowej. Nie zapominajmy jednak, że wojna z terroryzmem trwa w najlepsze, a Amerykanie przygotowują się do wojny z kolejnymi „terrorystami” – tym razem w Iranie.

John Moll

Na podstawie: http://www.zerohedge.com/news/2017-11-04/war-terror-costs-american-taxpayers-250-million-day

Źródło polskie: http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/usa-wydaly-zawrotna-sume-pieniedzy-na-wojne-z-terroryzmem-ktora-trwa-od-2001-roku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.