Strona główna > Świat > USA, Wielka Brytania i Australia to współwinowajcy indonezyjskiej masakry z roku 1965

USA, Wielka Brytania i Australia to współwinowajcy indonezyjskiej masakry z roku 1965

Niezobowiązujący wyrok ogłoszony przez międzynarodowy trybunał w Hadze stwierdza, że Australia, Wielka Brytania i USA były współsprawcami masowych zabójstw, okrucieństw i łamania praw człowieka w Indonezji w roku 1965.

a

W tej jednej z najkrwawszych rzezi XX wieku zginęło około pół miliona niewinnych ludzi.

Czystka przeprowadzona po nieudanej próbie zamachu stanu, o który oskarżono komunistów, objęła etnicznych Chińczyków i rzekomych lewicowców i doprowadziła do masakry określanej jako „politerminacja” (eksterminacja przeciwników politycznych).

Zgodnie z orzeczeniem Międzynarodowego Trybunału Ludowego (International People’s Tribunal; w skrócie IPT) w Hadze rząd Indonezji popełnił w roku 1965 zbrodnie przeciwko ludzkości, jednak wyrok ten jest niezobowiązujący i nie skutkuje żadnymi konsekwencjami karnymi.

Sędziowie stwierdzili, że zarzuty o „okrutne i niemożliwe do opisania zbrodnie” i „nieuzasadnione pozbawienie wolności setek tysięcy ludzi bez procesu” są w pełni uzasadnione.

„Wykazano również, że przemoc seksualna, szczególnie wobec kobiet, była systematyczna i rutynowa, zwłaszcza w latach 1965-1967” – czytamy w raporcie.

IPT zażądał przeprosin od obecnego rządu indonezyjskiego oraz śledztwa i ścigania sprawców – tych, którzy wciąż żyją. Sąd zażądał również publicznego otwarcia archiwów oraz ujawnienia prawdy o tych wydarzeniach.

Według wyroku Australia i Wielka Brytania „podzielały pogląd Stanów Zjednoczonych w sprawie obalenia prezydenta Sukarno”. Ponadto stwierdzono, że te kraje współdziałały w celu ułatwienia masakry, manipulując międzynarodową opinią na korzyść indonezyjskiej armii.

„Kontynuowali tę politykę nawet po tym, jak stało się jasne, że dochodzi do masowych okrutnych zbrodni. Trybunał za zasadne uznał postawienie im zarzutu o współudział” – czytamy w raporcie.

Dane o zbrodniach popełnionych przez indonezyjską armię, na które składały się brutalne morderstwa, więzienie w nieludzkich warunkach, niewolnictwo, tortury, zaginięcia i seksualna przemoc, znaleźć można w pełnej wersji raportu dostępnej pod adresem http://www.tribunal1965.org/final-report-of-the-ipt-1965/.

Tłum. Nexus

Źródło: https://sputniknews.com/asia/201607211043375620-UK-US-Australia-Complicit-Indonesia-Massacre/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.