Strona główna > Bez kategorii > USA ujawnia Izraelowi swój plan ataku na Iran

USA ujawnia Izraelowi swój plan ataku na Iran

źródło:http://news.outlookindia.com/items.aspx?artid=770324

USA przedstawiły swemu bliskiemu sojusznikowi, Izraelowi, plany awaryjne na wypadek możliwego ataku na Iran, gdyby zawiodła dyplomacja dotycząca ambicji jądrowych Teheranu, donoszą raporty mediów.

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA, Thomas Donilon, przedstawił szczegóły premierowi Netanyahu podczas ostatniej wizyty w Jerozolimie dwa tygodnie temu, o czym dziennikowi Ha’aretz mieli powiedzieć urzędnicy amerykańscy, zastrzegając anonimowość.

Netanyahu miał podobno gościć Donilona na trzygodzinnej kolacji z Netanjahu,w której części miał podobno brać udział również szef izraelskiej agencji ds narodowego bezpieczeństwa, Yaakov Amidror.Zapewniając o zaangażowaniu się USA w bezpieczeństwo Izraela, Donilon został wysłany do buńczucznego i agresywnego premiera izraelskiego, aby zawiadomić że przygotowania amerykańskie „nie są łagodzeniem niepokojów izraelskich”, ale Waszyngton „poważnie bierze pod uwagę taką ewentualność, gdyby negocjacje zabrnęły w ślepą uliczkę i działania zbrojne stały się konieczne”.

Któryś z amerykańskich urzędników powiedział, że Donilon miał również podać szczegóły w zakresie amerykańskiego uzbrojenia i zdolności wojskowych wymierzonych w irańskie instalacje atomowe, w tym zdolności  spenetrowania obiektów głęboko ukrytych pod ziemią.

Rozmowy przedstawiciela amerykańskiej agencji NSA w Jerozolimie były wstępem do zbliżającej się wizyty sekretarz stanu, Hillary Clinton, i objęto je ścisłą tajemnicą. 

Jednak, inny z kolei urzędnik zaangażowany w rozmowy, przekazał tej samej izraelskiej gazecie codziennej, że „w oparciu o dane wywiadowcze, jakimi dysponujemy, nadal uważamy, że wciąż jest czas na środki dyplomatyczne, a czas na działania zbrojne przeciw Iranowi jeszcze nie nadszedł”.

Rzecznik National Security Council, Tommy Vietor, odmówił komentarza w sprawie szczegółów prywatnej rozmowy Netanyahu z Donilonem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.