Strona główna > Świat > USA i Turcja będą szkolić 2000 bojowników Wolnej Armii Syryjskiej

USA i Turcja będą szkolić 2000 bojowników Wolnej Armii Syryjskiej

Turcja i USA uzgodniły, że wyszkolą 2.000 bojowników tzw. Wolnej Armii Syrii. Wg tureckiego Hurriyet Daily News bojownicy będą szkoleni w bazie Kirsehir, 150 km na południe od Ankary. Program rozpocznie się późnego grudnia.

Mideast Iraq

Wolna Armia Syryjska jest przeciwna prezydentowi al-Assadowi. Przez syryjski rząd jest uważana za ugrupowanie terrorystyczne.

Od późnego września USA i arabscy sojusznicy – Arabia Saudyjska, Bahrajn, Katar, Jordan i ZEA przeprowadzały naloty na bojowników ISIS bez zgody Damaszku i ONZ.

Waszyngton będzie dostarczał broń dla wojowników, również będzie płacił za szkolenie. Umowa została zawarta po trzeciej turze negocjacji między Turcją a USA.

Oficjale nie zgodzili się jednakże na szkolenie Kurdów syryjskich z PYD, którzy walczyli z wojownikami z ISIS w Kobani.

Komisarz praw człowieka z ramienia ONZ Zeid Ra’ad Zeid al-Hussein przyznał, że zginęło ponad 200 tysięcy ludzi w walkach w Syrii od marca 2011.

USA i sojusznicy rozpoczęli ataki powietrzne w Syrii we wrześniu pod pretekstem zabicia wojowników ISIS, jednakże atakowali też syryjską infrastrukturę, wliczając w to infrastrukturę gazową i naftową, a także atakowali prowincje, gdzie nie było wojowników ISIS.

Na podstawie: http://www.presstv.ir/detail/2014/11/15/386140/turkey-us-to-train-2k-syria-militants/

Opracował: Girion

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.