Strona główna > Bez kategorii > USA: „Superbomba” do niszczenia bunkrów gotowa. Zostanie użyta przeciwko Iranowi?

USA: „Superbomba” do niszczenia bunkrów gotowa. Zostanie użyta przeciwko Iranowi?

źródło: http://www.autonom.pl

Stany Zjednoczone wyprodukowały największą na świecie bombę konwencjonalną, której zadaniem jest niszczenie bunkrów i fortyfikacji. Sekretarz US Air Force, Michael Donley, powiedzał, że po latach testów bomba nareszcie jest gotowa do użycia.

Donley zaznaczył jednak, że testy mające na celu uściślić możliwości bomby nadal trwają. Pentagon wydał 33 milionów dolarów na opracowanie i wyprodukowanie dwudziestu bomb nazwanych Masive Ordnance Penetrator (MOP), których celem jest niszczenie fortyfikacji. Eksplozja bomby może przeszyć betonowe ściany o grubości około 60 metrów. Choć wcześniej produkowano już większe bomby atomowe, nowa konwencjonalna rakieta jest sześć razy cięższa od tej, której poprzednio do niszczenia bunkrów używało amerykańskie lotnictwo. Przenosi ona ładunek wybuchowy liczący ponad 2400 kg.

Amerykańscy dowódcy otwarcie przyznają, że broń ta jest przeznaczona do ataku na umocnione pozycje „państw zbójeckich”, jak Stany Zjednoczone określają m.in. Iran i Koreę Północną. Pentagon utrzymuje, że nie jest ona na razie przeznaczona do konkretnych celów, jednak anonimowe źródło w ministerstwie, na które powołują się media, twierdzi, że bomba jest dostosowywana do wyłączenia irańskich instalacji nuklearnych w Fordo. Ośrodek wzbogacania uranu w Fordo jest zbudowany wewnątrz gór i przez irańskich oficjeli został okrzyknięty obiektem nie do zdobycia.Przypuszczenia o chęci wykorzystania tej broni przeciwko Iranowi może wzmocnić informacja, że początkiem tego roku Pentagon nagle odebrał 120 milionów dolarów innym programom zbrojeniowym na rzecz MOP. Pieniądze w dwóch transzach zasiliły program MOP, aby zmodernizować precyzyjny pocisk przeznaczony do niszczenia „najgłębszych bunkrów”. Wypowiedzi Donleya odczytywane są jako wzmocnienie determinacji USA w celu udaremnienia atomowych ambicji Iranu.

Nie jest pewne, czy nowa rakieta zdoła zniszczyć ośrodek w Fordo, jednak USA mają nadzieję, że ewentualny atak cofnąłby irański program atomowy o kilka lat wstecz. Dwie tego typu bomby może przenosić zmodyfikowany bombowiec B-52. Jeśli okaże się, że rakiety te nie zdołają zniszczyć lub wystarczający uszkodzić usytuowanego w górach ośrodka, USA pozostanie bardzo mała alternatywa. Jedyną bronią mogącą zniszczyć tego typu obiekt z powietrza byłby taktyczny pocisk nuklearny.

Komentarz do tych doniesień, jaki zamieścił portal informacyjny whatreallyhappened:

“Sądzę, że ta bomba to tylko przykrywka. Z jednego prostego powodu, jest ona tak ciężka, że największe bombowce USA mogą zabrać tylko jedną albo dwie na lot bojowy. Na pewno żaden bombowiec średni nie da rady. To, co ja myślę na ten temat – uważam że to jest przykrywka dla użycia małych taktycznych ładunków jądrowych, jakie zostały zbudowane w czasach administracji Busha.

USA przecież to jedyny kraj, jaki użył broni nuklearnej przeciwko cywilom innego państwa. A skoro USA zakończyły IIWŚ przy użyciu broni atomowej, wydaje się bardzo prawdopodobne, że USA, którym w tej chwili brakuje ludzi i zasobów na prowadzenie wojny konwencjonalnej, rozpocznie IIIWŚ od zastosowania broni jądrowej, bombardując obiekty w Iranie przy pomocy małych ładunków jądrowych. Potem będą twierdzić, że powstałe w wyniku takiego bombardowania promieniowanie jest „dowodem” na to, że Iran posiada rzeczy, o których Izrael trąbił na cały świat”.

„Prawda jest pierwszą ofiarą wojny” – Senator Hiram Johnson

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.