USA największym zagrożeniem dla świata

Sondaż GALLUPA : USA głównym zagrożeniem dla świata.

Ostatnimi laty Waszyngton okazał się być zamieszany w wielkie, zewnętrzne skandale polityczne. Drony, zamordowanie tysięcy ludzi, totalna inwigilacja w internecie i podsłuchiwanie rozmów telefonicznych najbliższych sojuszników, ingerencja w sprawy wewnętrzne Turcji, Brazylii i Egiptu, przygotowania do napaści na Syrię, rzeki krwi w Iraku i Afganistanie. To wszystko nie przyczynia się do wzrostu reputacji USA.

Wpływowa amerykańska agencja badania opinii publicznej WIN/GALLUP w corocznym grudniowym badaniu zdiagnozowała wzrost antyamerykańskich nastrojów w całym świecie. Socjologowie zadali 66800 tysiącom mieszkańców 5 kontynentów bezpośrednie pytanie: „Jaki kraj, waszym zdaniem, jest największym zagrożeniem dla świata?”

Mało tego, że USA są pierwsze na liście „najgroźniejszych krajów” otrzymawszy łącznie 24% to zajmując znamienite 2 miejsce, Pakistan okazał się nieprzyzwoicie daleko z tyłu, boi się go 8% mieszkańców Ziemi.

Chiny były na 3 miejscu z 6%, dalej znalazły się „kraje-wyrodki”, Korea Północna i Iran a także „państwo-obóz wojskowy”, Izrael – otrzymały po 5%. Ogólnie prześwietna zebrała się kompania towarzysząca wielkiemu, demokratycznemu państwu!

Jednakże zaskoczeniem okazał się rozkład krajów. Sonda pokazała, że nawet w sojuszniczych państwach-członkach NATO, Grecji i Turcji, liczba ludzi obawiających się USA równa jest 45% a w Pakistanie posiadającym status głównego sojusznika USA poza NATO – 44%.

Prawie połowa Chińczyków i Bośniaków uważa państwo amerykańskie za główne zagrożenie dla świata. Taką także opinię ma 46% Argentyńczyków. A przecież Argentyna jest partnerem na którego Waszyngton stawia jako na przeciwwagę wobec rosnącej siły Brazylii. Inne latynoamerykańskie państwa także umieszczają USA na 1 miejscu na liście najgroźniejszych krajów a są to Meksyk (37%), Brazylia (26%), Peru (24%), itd.

a20

Za: http://www.anna-news.info/node/29615

Data publikacji: 21.02.2015

Przekład: RX

Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *