Strona główna > Bez kategorii > USA kręci nosem w sprawie legalnych transakcji obrotu cygarami

USA kręci nosem w sprawie legalnych transakcji obrotu cygarami

Źródło: http://cphpost.dk/news/international/us-snubs-out-legal-cigar-transaction

28.02.2012 r.

Tłum. wMordechaj

Interwencji musiał się podjąć aż minister spraw zagranicznych Danii po tym, jak Duńczyk przegrał odwołanie w sprawie zwrotu przez amerykanów kwoty 137 tysięcy koron duńskich. W związku z embargiem handlowym, obrót kubańskimi cygarami w USA jest nielegalny.

Władze amerykańskie odmówiły zwrotu kwoty 137 tys. koron, jakie zarekwirowano duńskiemu policjantowi, który legalnie starał się kupić kubańskie cygara w Niemczech.

Torben Nødskouv zamierzał sprzedać kupiony towar w swoim small-biznesie „Cigarhuset” i zawarł transakcję w dolarach z dystybutorem cygar z siedzibą w Hamburgu. Lecz transakcja, która została automatycznie przekierowana do USA, została przez władze amerykańskie wychwycona, a następnie wszczęto procedurę zamrożenia przelewu pieniężnego argumentując, że transakcja narusza amerykańskie embargo handlowe nałożone na Kubę. Nødskouv odwołał się od tej decyzji, a środki w przeliczeniu na dolary 20 tysięcy, były od jesieni ubiegłego roku zabezpieczone w depozycie, lecz mogą zostać całkowicie utracone, gdyż ostatnio poinformowano go, że nie otrzyma ich zwrotu.

Interwencja władz amerykańskich w legalną transakcję dokonywaną na terenie dwóch krajów europejskich wywołała wielki krytycyzm szeregu polityków i ekspertów, którzy podnieśli argumenty, że USA przekroczyła swe uprawnienia w zakresie polityki dotyczącej transakcji finansowych, jaka dokonuje się pod płaszczykiem zwalczania terroryzmu. 

Villy Søvndal, minister spraw zagranicznych, w wywiadzie dla gazety Berlingske, powiedział że jest bardzo zatroskany z powodu decyzji Amerykanów i dodał, że w związku z tym, iż ta sprawa wymaga wspólnego rozstrzygnięcia europejskiego, zostanie podniesiona jako punkt toczącego się dialogu UE z USA.

“Napawa nas niepokojem fakt, że USA eksterytorialnie stosują prawodawstwo amerykańskie, aby regulować działalność gospodarczą poza obszarem USA”. Søvndal powiedział także: „Nie sądzę, aby to było w porządku, że USA ingeruje w stosunki gospodarcze państw europejskich , szczególnie w sprawy transferów pieniężnych między dwoma krajami Europy”.

Hans Jørgen Bonnichsen, poprzedni szef krajowej agencji wywiadowczej PET, wezwał Danię do użycia swej pozycji jako kraju przewodzącego teraz Unii do wywarcia nacisku na USA w sprawie zwolnienia depozytu.

“Ta sprawa to oczywista okazja dla duńskiej prezydencji, aby postawić sprawę jasno” powiedział gazecie Bonnichsen. „To wyraźny przykład, że amerykańskie łamanie zasad, zostało wprowadzone do porządku prawnego państwa, aby zwalczać terroryzm. Że władze USA mogą zablokować całkowicie legalną transakcje finansową między dwoma krajami europejskimi, a to jest z kolei naruszeniem praw obywateli UE”.

Sprawa Nødskouva nie jest pierwszym przypadkiem, gdy władze amerykańskie konfiskują pieniądze obywatela Danii. W 2008 roku, sprzedawczyni wyrobów tekstylnych Christa Møllgaard-Hansen z Maribo straciła 205 $ w wyniku transakcji zakupu 6 sukien z Pakistanu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.