Strona główna > Bez kategorii > Urzędnik izraelski: jeśli Obama zostanie znów wybrany „sprawi, że Netanyahu za to zapłaci”

Urzędnik izraelski: jeśli Obama zostanie znów wybrany „sprawi, że Netanyahu za to zapłaci”

źródło: http://news.antiwar.com/2012/09/01/israeli-official-obama-will-make-netanyahu-pay-if-reelected/

Wielu izraelskich urzędników nie bierze sygnałów administracji Obamy na poważnie

Niektórzy izraelscy urzędnicy ds obronności starają się zbagatelizować decyzję Pentagonu o znaczącej redukcji uczestnictwa amerykańskiego w wojskowych ćwiczeniach USA-Izrael, nawet mimo tego, że jasno z tego wynika czytelny sygnał, że Waszyngton nie ma zamiaru wspierać izraelskiego marszu do wojny z Iranem.

“Izrael nie ma pojęcia, dlaczego Amerykanie zadecydowali o zmniejszeniu ilości żołnierzy, jacy mają zostać wysłani na ćwiczenia” powiedział jeden z nich dla Jerusalem Post.

„Związki między armiami USA a izraelską są silne i chcielibyśmy wiedzieć, czy redukcja ma coś wspólnego z napięciami między Jerozolimą a Waszyngtonem”.

W manewrach wojskowych, zaplanowanych na wrzesień, weźmie udział ok. 1200 żołnierzy USA, to o wiele mniej niż planowano pierwotnie, gdyż miało ich być 5000.

Inni Izraelczycy wyraźnie określają ten ruch w inny sposób. „Zasadniczo to, co Amerykanie chcą nam przez to powiedzieć to – „Nie ufamy wam”, powiedział magazynowi Time izraelski oficer.

“Ja sądzę, że oni nie chcą wszczynać plotek, że przygotowują coś razem z izraelczykami przeciw Iranowi – i na tym polega ten przekaz”, mówi izraelski analityk, Efraim Inbar.

Rozdźwięk powstał i pogłąbiać się zaczął między administracją Obamy i Netanyahu w sprawie wywołania niesprowokowanej wojny przeciw Iranowi na tle jego rzekomego programu budowy broni atomowej, który w ogóle nie istnieje.

“Za dwa miesiące mamy wybory w USA, I nie ma wątpliwości, że prezydent Obama, jeśli zostanie ponownie wybrany, sprawi że Netanyahu zapłaci za swoje postępki” powiedział członek izraelskiego gabinetu. „To nie przejdzie po cichu i na sucho”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.