Urodziła się dziewczynka w ciąży z własnymi bliźniakami

W Hong Kongu urodziła się dziewczynka w ciąży z własnymi bliźniakami. Ta sytuacja nazywa się fetus-w-fetusie i jest niezwykle rzadka, występuje w 1 przypadku na 500.000 urodzeń. Nie znamy dokładnie powodu tego.

a

„Dziwne sytuacje mają miejsce na wczesnym etapie ciąży których nie rozumiemy” – powiedział dr Draion Burch, położnik i ginekolog w Pittsburgh. „Jest to jedna z tych tajemnic medycznych”.

Światowa Organizacja Zdrowia ten maleńki fetus w niemowlęciu uważa za rodzaj teratomy, guza, a nie normalnie rozwijającego się płodu. Ale lekarze zajmujący się tą dziewczynką uważają, że to nie jest guz, a pozostałości po rodzeństwie-bliźniakach wchłoniętych podczas ciąży.

Niezauważone podczas badania

Nowonarodzone niemowlę skierowano do dr Yu Kai-man, położnika i ginekologa w Queen Elizabeth Hospital w Hong Kongu, bo podejrzewano iż dziecko miało guz. USG matki w czasie ciąży pokazało niezwykłą masę w ciele dziecka, ale nie było wyraźne co to za masa. Podczas operacji przeprowadzonej kiedy dziewczynka miała 3 tygodnie, chirurdzy znaleźli dwa fetusy między jej wątrobą i nerką. Jeden ważył 9.3 g, drugi 14.2 g – czyli odpowiadały wielkości fetusa w 8-10 tygodniu ciąży. Każde dziecko miało pępowinę połączoną z podobną do łożyska masą w brzuszku dziewczynki.

Dziewczynka była oczywiście zbyt młoda by począć fetusy. Prawdopodobne jest to, że dziewczynka była jedną z trojaczków, a potem z jakiegoś tajemniczego powodu dwa mniejsze fetusy zostały wchłonięte przez trzecie dziecko.

Mogły być żywe i rozwijały się kiedy wchłonęło je trzecie dziecko. Ale potem nie mogły już się rozwijać.

Znikające bliźniaki?

Fetus-w-fetusie może być podobny do zadziwiająco powszechnego zjawiska: syndromu znikającego bliźniaka, powiedział dr Burch. W wielu bliźniaczych ciążach, jeden z bliźniaków zostaje całkowicie wchłonięty i „znika” w ciele drugiego.

„Kiedy odbieramy poród i widzimy dodatkowe łożysko, mówimy: ‚Och, to musiał być bliźniak'” – powiedział dr Burch.

Przypadek fetusa-w-fetusie odnotowano w około 200 przypadkach w literaturze medycznej. W 2006 lekarze w Pakistanie usunęli 2 płody z 2-miesięcznej dziewczynki o imieniu Nazia [girl named Nazia]. I w 2011 u 18-letniego chłopca usunięto bliźniaka, jak napisał Seattle Post-Intelligencer.

W rzadkich przypadkach płody które umierają w macicy ulegają zwapnieniu i zamieniają się w kamień. W sierpniu 2014 lekarze w Indiach usunęli lithopedion, albo kamienne dziecko [stone baby], które 60-letnia kobieta nosiła przez 36 lat. Udała się do lekarza skarżąc się na bóle i jakiś guz w podbrzuszu.

Źródło: http://www.livescience.com/49766-baby-pregnant-twins.html

Tłum. Ola Gordon.

Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *