Strona główna > Świat > Upadek Grecji – kryzys demograficzny

Upadek Grecji – kryzys demograficzny

Cerkiewną ocenę sytuacji demograficznej Grecji zaprezentował podczas konferencji w Atenach metropolita demetrioski Ignatios.

a

Hierarcha podkreślił, że wedlug prognoz w ciągu dwudziestu lat ludność Grecji zmniejszy się o 500 tysięcy do miliona. 

-„Nasi demografowie uważają, że w 2030 roku liczba mieszkańców Grecji wyniesie 8 milionów, podczas gdy w sąsiedniej Turcji – 100 milionów, a w Albanii – 16 milionów. Grozi am narodowa katastrofa – powiedział metropolita.

Metropolita podkreślił, że „w celu powstrzymania spadku urodzeń niezbędne są finansowe bodźce. Wieloletnie doświadczenie Cerkwi dowodzi jednak, że problem demograficzny ma przede wszystkim duchowe przyczyny. Czynniki, które doprowadziły do spadku stopy urodzeń, to nieprzerwane i systematyczne zmniejszenie roli świętej instytucji rodziny, psychologiczna i intelektualna niedojrzałość społeczeństwa, zastraszający wzrost aborcji w grecji, dewaluacja macierzyństwa, desakralizacja człowieka i relatywistyczne odnoszenie się do wiary i Boga. 

Metropolita Ignatios opowiedział o inicjatywach greckiej Cerkwi, dążącej do rozwiązania tego kryzysu. Od 1999 roku w regionie Macedonia Wschodnia i Tracja, Cerkiewokazuje wsparcie finansowe po urodzeniu trzeciego dziecka, w każdej diecezji istnieją bezpłatne przedszkola, organizowane są szkoły rodziców, rodzinom okazywana jest znaczna pomoc materialna.

– Kryzys demograficzny jest ogromnym narodowym problemem, który zagraża istnieniu Grecji. Będziemy działać, póki jeszcze nie jest za późnopodkreślił hierarcha.

Za: Przegląd Prawosławny nr 5, maj 2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

28 + = 35