Strona główna > Bez kategorii > Umowa handlowa Kanada-UE powiela zapisy ACTA

Umowa handlowa Kanada-UE powiela zapisy ACTA

źródło: http://www.activistpost.com/2012/10/canada-eu-trade-agreement-replicates.html

autor: Carolina Rossini, EFF (Electronic Frontier Foundation)

Cień ACTA wraca do Europy. Tym razem schowany jest pod maską CETA, the Canada-European Union and Trade Agreement. Jak donosi EDRI, dość dziwny i zaskakujący e-mail został wysłany latem tego roku z Sekretariatu Generalnego Rady UE do państw członkowskich oraz Komisji Europejskiej. Mail zawiera wyjaśnienie, że zapisy o sankcjach kryminalnych w projekcie prawa CETA są stworzone na podstawie modelu tych z ACTA.

Porównanie projektu umowy między Kanadą a UE, jaki wyciekł drogą nieoficjalną, pokazuje, że traktat zawiera w swej treści wiele tych samych kontrowersyjnych zapisów, szczególnie dotyczących egzekwowania prawa przez organy ścigania, nakłada na dostawców internetu obowiązki śledcze, narzuca drastyczne ograniczenia. Zapisy te są wyjątkowo problematyczne i były zasadniczymi przyczynami dlaczego Parlament Europejski odrzucił ACTA.

Jednak biorąc pod uwagę brak przejrzystości towarzyszącej omawianiu sprawy CETA (zarówno Kanada, jak i UE upierają się, żeby tekst projektu pozostał tajny), obawy, że CETA może być powtórzeniem ACTA wydają się bardzo realne mimo tego, że zaprzeczają temu członkowie Komisji Europejskiej.

CETA jest umową handlową przeznaczoną do wzmocnienia więzi gospodarczych między Kanadą w UE poprzez „wolny” handel i wzrost inwestycji wzajemnych. Jednak ukryte w tekście tego traktatu zapisy zostały w zasadniczej części przeniesione z ACTA słowo w słowo. I podobnie do jego bliskich kuzynów – ACTA, KORUS, TPP—a także innych umów handlowych, jakie wzbudziły aplauz ze strony przemysłu rozrywkowego za próbę wprowadzenia zapisów o szerokiej ochronie własności intelektualnej—CETA ma być negocjowana w tajemnicy.

Jérémie Zimmermann oświadczył:

Jedyny twardy dowód, na jakim możemy bazować w naszej analizie, idzie w kierunku sugestii najgorszego wariantu: ponownie Komisja Europejska i rządy państw członkowskich UE starają się narzucić środki represyjne przeciw praktykom kulturalnym online. (…) Ten trend przemycania środków represyjnych przy użyciu wynegocjowanych umów handlowych musi się skończyć.

Taka strategia „wytnij-wklej” została potwierdzona wczoraj przez La Quadrature du Net, organizacji, której członkowie byli obecni na seminarium w dniu 10 października, gdzie Philipp Dupuis, negocjator z ramienia KE, chełpił się, że sankcje kryminalne na podobieństwo ACTA znalazły się w projekcie CETA. Po zakończeniu seminarium, La Quadrature du Net wysłało list do Mr Pierre Moscovici, ministra ds gospodarczych i finansów, z żądaniem udzielenia wyjaśnień oraz żądaniem usunięcia zapisów o środkach represyjnych z projektu CETA.

92 % członków Parlamentu Europejskiego głosowała przeciwko ACTA w lipcu 2012 r., demonstrując w ten sposób, że UE jest w przeważającej większości przeciw takim regulacjom prawnym i wielu spodziewało się, że to będzie koniec tych pomysłów. Niestety to założenie okazuje się być niczym nie poparte. Pomimo rosnących oznak opozycji wobec tych prób, w tym rządu Holandii, który stwierdził, że nie podpisze CETA w proponowanym kształcie.

Społeczeństwo obywatelskie, które zmobilizowało się i zalało ulice Francji, Polski i innych państw, wzywa ponownie swych obywateli, aby przedstawili żądanie wobec swych rządów usunięcia powielonych zapisów z umowy CETA podczas nadchodzącej kolejnej rundy negocjacji zaplanowanych w tym tygodniu w Brukseli.

Konsolidacja Polityki wybielania i wzmacniania tajności negocjacji międzynarodowych

Różne lobby od praw autorskich zbliżyły się do siebie w użwaniu zagranicznych i międzynarodowych forum w charakterze pośrednich środków narzucania polityki, prowadzenia strategii znanej jako polityka wybielania. Takie zabiegi odbywają się wokół umowy CETA, jaka prawdopodobnie nigdy nie zdobyłaby aprobaty w zakresie polityki wewnętrznej konkretnego państwa.

Działania dotychczasowe z udziałem takich forów, jak the World Intellectual Property Organization (WIPO) czy the World Trade Organization (WTO) – od forum do dwustronnych albo regionalnych umów, tylko to potwierdza. Polityka wybielania wykorzystuje fakt, że instytucje państwowe powstałe dla zapewnienia demokratycznej kontroli oraz możliwości ingerencji w proces biurokratycznego stanowienia polityki, nie zostały jeszcze sprowadzone do poziomu ciał międzynarodowych ani miejsc prowadzenia międzynarodowych negocjacji. Co oczywiście jest bardzo na rękę lobby rozrywkowemu. Np. dobrze znany jest fakt, że regulacje prawne US DMCA są wynikiem polityki wybielania. Nie w taki sposób powinny powstawać umowy w XXI wieku.

Negocjacje międzynarodowe są abstrakcyjne i trudno dostrzec, jak bardzo mogą one wpłynąć na nasze życie. Gdy umowa handlowa albo traktat zostanie podpisana przez konkretne państwo, a później ratyfikowana, to w efekcie staje się prawem krajowym. Dlatego czas na działanie jest teraz, na samym początku takich inicjatyw, bo potem może być za późno. Tajność, jaką owiane są negocjacje, nie są wyrazem demokracji, i łamie przyjrzyste zasady rządowe wielu z negocjujących państw, jakie na to poszły, i które celowo tak postępują, aby działania stały się jeszcze trudniejsze.

Tajność uderza w zdolność społeczeństwa obywatelskiego wyrażania swego zdania albo analizowania umów, jak to miało miejsce w przypadku the Trans-Pacific Partnership agreement (TPP). Trudno jest działać w systemach takich, jak WIPO, ale tutaj przynajmniej mamy sposobność obserwowania i uczestniczenia w oficjalnej dyskusji.  Gdy negocjatorzy umów i maksymaliści w kwestii praw autorskich łączą się razem, aby dokonać wybielenia praw użytkowaników IP poprzez tajne negocjacje i tajne umowy, to tracimy małą cząstkę bardzo istotnego głosu, jaki pozwala mówić prawdę prosto w oczy władzy.

Dodatkowe źródła:

Europe: La Quadrature du Net: http://www.laquadrature.net/en/CETA

Europe: EDRI http://www.edri.org/edrigram/number10.17/ceta-acta-criminal-sanctions

Canada: Michael Geist blog on ACTA http://www.michaelgeist.ca/index.php?option=com_tags&task=view&tag=acta&Itemid=408

Najnowsze wieści z dziedziny prywatności elektronicznej pod adresem: https://www.eff.org/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.