Strona główna > Polska > Ultimatum UE dla Polski i Węgier: ‚albo przyjmiecie więcej imigrantów albo WYJDZIECIE z Unii’

Ultimatum UE dla Polski i Węgier: ‚albo przyjmiecie więcej imigrantów albo WYJDZIECIE z Unii’

Szereg krajów UE postanowiło zażądać by Polska i Węgry przyjęły swój kontyngent imigrantów, albo zostaną wyrzucone z rozpadającej się UE.

1

Oba kraje zignorowały propozycje UE w kwestii relokacji 160.000 imigrantów i jej pozostali członkowie chcą podjąć działania żeby podzieliły się tym ciężarem.

Polska zignorowała krytykę Komisji Europejskiej o tym kryzysie i w ub. tygodniu Beata Szydło, premier Polski, skrytykowała plany UE o Europie „dwóch prędkości”, co pozwoliłoby silniejszym członkom rozwijać się szybciej niż ich biedniejsi sąsiedzi.

Premierzy Węgier – Orban i Polski – Szydło wypowiedzieli się przeciwko kontyngentom imigrantów.

Tymczasem Węgry sprzeciwiły się centralizacji władzy w Brukseli i eurosceptyczny lider Wiktor Orban wezwał do zamknięcia granic w czasie kryzysu w 2015.

Oba kraje będą musiały zdecydować czy chcą zachować retorykę anty-imigrancką, jeśli to zagrozi ich członkostwu w UE, dowiedział się Times z dyplomatycznego źródła. Powiedział: „Będą musieli dokonać wyboru: są w europejskim systemie czy nie? Nie można szantażować UE, zjednoczenie kosztuje”.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości (EJC) ma wydać orzeczenie w sprawie kontyngentów, oczekuje się iż będzie ono na ich korzyść, jeszcze przed końcem roku.

Informator powiedział: „Jesteśmy pewni, że EJC potwierdzi ważność, i wtedy [Polska i Węgry] muszą podporządkować się decyzji. Jeśli nie, to poniosą konsekwencje finansowe i polityczne. Nie ma żadnej innej opcji, nie będzie ‚jednej stopy w i drugiej poza’! Będziemy w tym bardzo stanowczy”.

Kontyngenty skrytykowano jako nieskuteczne, niektórzy członkowie z Europy wschodniej w tym Słowacja i Republika Czeska czekają na decyzję w sprawie Polski i Węgier, zanim uznają swój udział.

Niemcy, Francja i Włochy wezwały do zastąpienia środków nadzwyczajnych stałym systemem kontyngentów, w tym do stosowania kar za niepodporządkowanie się decyzjom.

Will Kirby

Tłum. Ola Gordon.

Źródło: http://www.express.co.uk/news/world/787554/eu-poland-hungary-accept-more-migrants-leave-the-bloc-quotas-beata-szydlo-viktor-orban

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 4 = 2