Strona główna > Dziennikarstwo śledcze > Ukryta broń chemiczna / bomba zegarowa na Ukrainie

Ukryta broń chemiczna / bomba zegarowa na Ukrainie

aOstatnie wydarzenia historyczne odstawiły na bok w pełni uzasadniony wybuch afery o trujących skutkach Roundup Monsanto.

Oczywiście są inne firmy i inne trucizny (herbicydy, pestycydy). Na przykład przeczytaj to w Transport and Trade, opublikowanym przez Pesticide Action Network: „… W latach 2001-2003 amerykańskie firmy wytransportowały prawie 1.7 mld funtów (850.000 ton) pestycydów do innych krajów…

„ponad 32 tony/godz…

„Prawie 12.700.586 kg z tych pestycydów jest zakazane w Ameryce”.

Przemyślmy to oskarżenie z 1997 roku: „… wielkie międzynarodowe korporacje mogą sprzedawać pestycydy zagranicę, których nie można sprzedać w USA. Korporacje te sprzedają pestycydy uznane za tak szkodliwe dla ludzkiego zdrowia i środowiska, że ich stosowania nie można uzasadnić w żadnym celu”. (Jefferson D Reynolds, Journal of Land Use and Environmental Law, Międzynarodowy handel pestycydami [International Pesticide Trade])

Sprawa środka Propargite. Pisząc w Albion Monitor (5.05.1996, Amerykańska firma eksportuje szkodliwe pestycydy [US Firm Exports Hazardous Pesticide]), Haider Rizvi określa ten środek jako „szeroko stosowany pestycyd w kontroli roztoczy na różnych owocach, zbożu, warzywach, orzechach i roślinach włóknistych”.

Poniżej cytaty z tego artykułu:

„Amerykańska firma Uniroyal Corp. będzie nadal sprzedawać szkodliwy pestycyd farmerom zagranicą, mimo że produkt wycofano z rynku krajowego 'z powodów zdrowotnych i bezpieczeństwa'.”

„Zgodnie z niedawnym porozumieniem z amerykańską Agencją Ochrony Środowiska (EPA), firma wycofała prawie 12 stosowań pestycydu Propargite w USA. Ale porozumienie to nie wpływa na sprzedaż tego podejrzewanego o rakotwórczość środka w innych krajach”.

„Porozumienie z EPA zakazuje Uniroyal sprzedaż Propargitu do użycia na prawie 10 [amerykańskich] roślinach, w tym morele, jabłka, brzoskwinie, gruszki, śliwki, figi, truskawki i zieloną fasolę, z powodu jej właściwości rakotwórczych”.

Najważniejszy punkt:

„Pomimo zakazu stosowania, porozumienie EPA-Uniroyal nadal zezwala firmie na dalszą produkcję i sprzedaż Propargitu do stosowania na niemal 30 innych roślinach, łącznie z winogronami, bawełną, arbuzami i ziemniakami”.

Pamiętajmy, że razem ze spustoszeniem wśród ludzi w krajach do których Ameryka eksportuje te chemikalia, żywność uprawianą w tych krajach transportuje się z powrotem na sprzedaż do Ameryki. Ta trasa nazywana jest „trującym kołem”. Tę frazę usunięto z powszechnego użycia.

Monsanto, Dow, DuPont, Bayer i inne mega-korporacje nie odpuszczają. Kontynuują tradycję niesławnej  IG Farben – chemikalia dla destrukcji.

W 2009 roku badałem problem pestycydów na Ukrainie. Problemem jest nie tylko ich stosowanie, ale również przechowywanie. Ich zakres i zagrożenia są ogromne.

Tamara Gurzhiy, Problem przestarzałych i zakazanych pestycydów na Ukrainie [Expired and prohibited pesticides problem in Ukraine], Niezależna Agencja Informacji Ekologicznej (IAEI), Charków, Ukraina:

 „W 4.000 magazynów na Ukrainie przechowuje się 20.000-25.000 ton przestarzałych lub zakazanych pestycydów. To stanowi poważny problem dla ludzi i środowiska. Związki arszeniku są bardzo toksyczne dla bydła. Śmierć następuje po kilku godzinach. . . Większość magazynów pestycydów nie nadaje się do długotrwałego użytkowania. Chemikalia są rozkradane i sprzedawane. Z upływem czasu dachy magazynów się zapadają, niszczą się opakowania pestycydów, i różnego charakteru pestycydy mogą stać się katalizatorami spontanicznych reakcji chemicznych o nieprzewidywalnych skutkach. Spontaniczny pożar może roznosić toksyny na szeroki teren. Utylizacja przestarzałych albo zakazanych pestycydów na Ukrainie stanowi narodowy problem”.

I faktycznie, w 2009 roku wybuchł pożar.

Simferopol, 17 październik  (Interfax-Ukraina): „Pali się magazyn pestycydów w Dżankoj (Krym)… około 200 ton pestycydów i chlorku magnezu… z magazynu zabrano około 40 ton pestycydu…”

Jak szeroki był zasięg toksycznych chmur? Czy to było głównym powodem miliona zachorowań w 2009 na świńską grypę na Ukrainie?

„BRNO, Republika Czeska, 23 września /CNW/ – Jak mówi Milieukontakts Partner IHPA (International HCH and Pesticides Association), magazynowanie starych pestycydów poważnie zagraża zdrowiu co najmniej 7 milionów mieszkańców Mołdawii i Ukrainy. IHPA wzywa UE do akcji w celu rozbrojenia tej 'największej chemicznej bomby zegarowej w Europie'.

„… w byłej fabryce Kałusz w zachodniej Ukrainie jest nie mniej niż 10.000 ton zbędnego heksachlorobenzenu (HCB). Wyjątkowo niebezpieczną sytuację stwarza zatruwanie wzdłuż rzeki Dniestr: jeden wylew i wysoka koncentracja trucizny zanieczyściłyby środowisko naturalne około 7 milionów ludzi w zachodniej Ukrainie i Mołdawii.

„Podsumowując, pestycydy zagrażają dziesiątkom milionów mieszkańców w Europie, Azji Środkowej i byłego Związku Sowieckiego. Tylko na Ukrainie jest 4.500 miejsc składujących ponad 30.000 ton starych pestycydów, spadek po sowieckiej erze. Substancje te są zakazane od 2001 roku. Z reguły opakowania są w dobrym stanie tylko przez 5-10 lat. Jeśli nic się nie wydarzy w tym czasie, to substancje te mogą w końcu wylądować w ziemi albo w wodzie…”

Jon Rappoport – 28.02.2014

Tłum. z j. ang. Ola Gordon

www.nomorefakenews.com

Komentarz: zachęcamy do odwiedzin chomiczka Oli na którym Ola udostępnia WSZYSTKIM – bez wyjątku swoje materiały. Pragniemy zachęcić również inne polskie witryny do korzystania z tego źródła:

http://chomikuj.pl/OlaGordon 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.