Strona główna > Świat > Ukraina > Ukraińskie czarnoziemy mogą wykarmić cały świat. Kto nimi zawładnie?

Ukraińskie czarnoziemy mogą wykarmić cały świat. Kto nimi zawładnie?

Zachód domaga się od Ukrainy zniesienia moratorium na sprzedaż ziemi rolnej, aby wykupić ją za bezcen – twierdzi były lider kijowskiego „Antymajdanu”, ukraiński dziennikarz Jurij Kot, który podczas Rewolucji Godności popierał zbiegłego prezydenta Wiktora Janukowycza i wraz z nim ratował się ucieczką do Moskwy.

a2

„Zachodni ekonomiści wycenili wartość ukraińskiej ziemi na biliony dolarów. Teraz zabiegają o zniesienie moratorium na sprzedaż, aby ją tanio wykupić, bo ludzie są w stanie nędzy i są gotowi sprzedawać za bezcen” – przekonuje Kot dodając, że „z powodu dyktatu MFW w kraju dzieją się rzeczy straszne”. Jako przykład podał wywożenie KAMAZami czarnoziemów przez Szwecję z okolic Chersonia i Połtawy.

Jednak to nie tylko „Zachód”, jak chce Kot, ma apetyt na ukraiński czarnoziem, który nie od dziś cieszy się popularnością handlarzy. Niezwykłą kradzież zanotowano np. w 2013 roku w obwodzie ługańskim. Jednak wtedy z całą pewnością to nie Szwedzi brali udział w złodziejskim procederze – w ciągu 2 miesięcy „miejscowi” złodzieje wywieźli za pomocą 2 ciężarówek i jednej koparki tylko z tego jednego miejsca… 560 ton ziemi! Oszacowano, że aby ekosystem powrócił do pierwotnego stanu potrzeba 50 lat! Ukraińskie media od dawna alarmowały, że w najuboższych regionach, na wschodzie kraju, kradzieże czarnoziemu stały się , obok biedaszybów i przemytu, popularnym sposobem zarobku.

Po 1991 roku zagraniczne firmy nie mogły kupować na Ukrainie ziemi. Międzynarodowe koncerny podpisywały jedynie umowy na dzierżawę terenów o powierzchni ok. 2,5 ha. Poczynając od 2002 roku ukraiński parlament cały czas przedłużał moratorium na sprzedaż ziemi rolmej. W październiku ub. roku przedłużono je do 2018 roku.

Walka o kontrolę nad jednymi z największych na świecie zasobów czarnoziemu dopiero się zaczyna – pisał rok temu dziennikarz ekonomiczny, korespondent Obserwatora Finansowego na Ukrainie, Michał Kozak dodając, że w kolejce po czarnoziem już od dłuższego czasu ustawiają się ukraińscy oligarchowie, w tym prezydent. Petro Poroszenko i przedstawiciele wielkich producentów rolnych chcą uwolnienia rynku ziemi. Zdaniem krytyków otwarcie rynku ziemi spowoduje wywłaszczenie za bezcen milionów Ukraińców mieszkających na wsi. W opinii Anatolija Hrycenki, lidera sprzeciwiającej się wolnemu rynkowi ziemi rolnej partii Obywatelska Pozycja, na wygaśnięciu moratorium najbardziej skorzystaliby właśnie ukraińscy oligarchowie.

Kresy24.pl

Źródło: http://kresy24.pl/ukrainskie-czarnoziemy-moga-wykarmic-caly-swiat-kto-nimi-zawladnie/

Data publikacji: 3.03.2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *