Strona główna > Świat > Ukraina > Ukraińska Prawosławna Cerkiew poinformowała o zagarnięciu świątyni pod Kijowem (24.08.2015)

Ukraińska Prawosławna Cerkiew poinformowała o zagarnięciu świątyni pod Kijowem (24.08.2015)

Incydent miał miejsce w świątyni Świętego Włodzimierza (Ukraińskiej Prawosławnej Cerkwi Moskiewskiego Patriarchatu – UPC-MP), we wiosce Małe Dmitrowicze Obuchowskiego powiatu, województwa Kijowskiego na Ukrainie.

a

Podczas liturgii w niedzielę do świątyni wpadli nieznani ludzie, którzy identyfikowali się jako przedstawiciele miejscowej samoobrony. Później dołączyli do nich kapłani z samozwańczego Patriarchatu Kijowskiego, – informuje służba prasowa UPC-MP.

„Z przekleństwami zmusili oni proboszcza i parafian do przerwania nabożeństwa, a następnie usunęli ich ze świątyni i zamknęli pomieszczenie. Milicja, który przybyła na wezwanie parafian, odsunęła się od incydentu i nie przeszkodziła przerwaniu nabożeństwa,” – mówi się w oświadczeniu.

Lokalna wspólnota zwróciła się do prokuratury ze skargą na działania zaborców i bezczynność organów ścigania.

„We wiosce Małe Dmitrowicze Obuchowskiego powiatu, województwa Kijowskiego nigdy nie była rejestrowana wspólnota „UPC-KP „. W związku z tym incydent, który miał miejsce 23 sierpnia jest klasycznym przykładem rozbójniczego i bandyckiego zajęcia pomieszczenia świątyni. Żadne dokumenty, które przyznawałyby prawo przedstawicielom tzw. samoobrony do dokonywania rozboju i przerywania nabożeństwa, nie zostały przedstawione”, – oświadczono w UPC-MP.

24.08.2015

Źo: http://www.interfax.ru/world/462172

Tłumaczył Andrzej Leszczyński

25.8.2015 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

7 + 3 =