Strona główna > Świat > Ukraina > Ukraina zablokowała ekshumacje ofiar rzezi wołyńskiej. Władze nie ukrywają, że badacze IPN mogą paść ofiarą ataków banderowców

Ukraina zablokowała ekshumacje ofiar rzezi wołyńskiej. Władze nie ukrywają, że badacze IPN mogą paść ofiarą ataków banderowców

Władze Ukrainy zablokowały możliwość przeprowadzania na jej terenie ekshumacji i prac poszukiwawczych polskich ofiar rzezi wołyńskiej i galicyjskiej sprzed 74 lat, dokonanej przez UPA. Wydane wcześniej pozwolenie zostało zawieszone.

a2

Strona ukraińska twierdzi, że nie będzie w stanie zapewnić polskim badaczom i poszukiwaczom bezpieczeństwa w trakcie prac. To uzasadnienie dla cofniętego pozwolenia na przeprowadzenie ekshumacji na Wołyniu w miejscowościach Ostrówki i Tynne oraz w jednej z dzielnic Lwowa.

W całej sprawie niezwykle ważny jest czas – mówi dla Trwam TV dr Leon Popek z pionu poszukiwań i identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej. Te miejsca są dewastowane, uciekają nam z pamięci dlatego, że odchodzą ostatni świadkowie. Jeśli pokażą nam pewien obszar do przeszukania, to nam będzie łatwiej namierzyć to miejsce przy pomocy świdrów geologicznych, wykopów sondażowych czy georadarów – tłumaczył.

Zdaniem doktora skala problemu jest ogromna. Ofiary masowych mordów, jakich dokonali na Polakach Ukraińcy, to około 10 tys. mogił pojedynczych lub zbiorowych – w większości nieoznaczonych i nieopisanych dołów śmierci.

Jest od pewnego czasu mianowany przez nowy MSZ ambasador RP w Kijowie, który tylko tym się zajmuje, że śledzi piątą kolumnę Putina. Wszystkie zamachy, które były zorganizowane na pomniki polskie, które były związane z atakiem na konsulat w Łucku, spalenie szkoły w Mościskach, nie zrobiły chyba żadnego większego wrażenia. – podkreśla dla Trwam TV prof. Włodzimierz Osadczy.

W obliczu bardzo dużej popularności na Ukrainie zbrodniczych organizacji OUN i UPA, które są postrzegane przez wielu za naszą wschodnią granicą jako bohaterskie, doniesienia o uniemożliwieniu prowadzenia prac ekshumacyjnych są jasnym sygnałem. Są także dowodem na to, że władze nie są już w stanie [bo nie chcą – admin] zapewnić na terenie Ukrainy bezpieczeństwa badaczom i historykom z Polski i uchronić ich przed możliwymi atakami neobanderowców.

Zobacz: Ukraińcy cenią sobie Banderę i OUN-UPA. I nie potrafią wskazać kto jest odpowiedzialny za ludobójstwo wołyńskie [NAJNOWSZY RAPORT]

Recenzja książki „Bestialstwo UPA pod Lubomlem na Wołyniu”

Za: http://wolnosc24.pl/2017/06/06/ukraina-zablokowala-ekshumacje-ofiar-rzezi-wolynskiej-wladze-nie-ukrywaja-ze-badacze-ipn-moga-pasc-ofiara-atakow-banderowcow/

Data publikacji: 6.06.2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.