Strona główna > Rosja > Ukraina – We Lwowie hucznie obchodzono banderowskie święto

Ukraina – We Lwowie hucznie obchodzono banderowskie święto

W niedzielę we Lwowie odbyły się uroczystości z okazji tzw. Dnia Bohaterów, święta ustanowionego przez banderowców w 1941 roku. Mimo że nie jest to na Ukrainie oficjalne święto, we Lwowie w jego obchodach wzięły władze państwowe i samorządowe.

Lwowskie obchody Dnia Bohaterów rozpoczęły się rano w Biłohorszczach. Przedstawiciele władz miasta i obwodu lwowskiego (m.in. wicemer Lwowa Andrij Moskałenko oraz przewodniczący lwowskiej rady obwodowej Ołeksandr Hanuszczyn złożyli kwiaty pod pomnikiem głównodowodzącego UPA Romana Szuchewycza. Jak mówił w tym miejscu Moskałenko, zebrani oddawali hołd nie tylko tym, „kto wcześniej walczył o niepodległość” Ukrainy, ale także żołnierzom, którzy obecnie walczą na froncie.

Następnie uroczystości przeniosły się na Cmentarz Łyczakowski, gdzie władze obwodu, weterani wojny w Donbasie, krewni osób, które zginęły na kijowskim Majdanie w 2014 roku a także zwykli Ukraińcy złożyli kwiaty i zapalili znicze na kwaterach tzw. honorowych pochówków. Wśród urzędników, którzy pojawili się na Cmentarzu Łyczakowskim był mer Lwowa Andrij Sadowy.

O godzinie 12. miejscowego czasu rozpoczęły się uroczystości pod pomnikiem Stepana Bandery. Do wspomnianych Ołeksandra Hanuszczyna i Andrija Sadowego dołączył tam szef państwowej administracji obwodu lwowskiego Ołeh Syniutka. Spod pomnika zebrani prowadzeni przez pojazd wojskowy przemaszerowali ulicami Lwowa pod pomnik Tarasa Szewczenki. Po drodze składano kwiaty pod tablicami pamiątkowymi i pomnikami poświęconymi m.in. przywódcom OUN-UPA i innym postaciom historycznym. Obchody zakończono wiecem pod pomnikiem Szewczenki.

Według portalu Dyvys.info w wiecach i marszu wzięła udział orkiestra Narodowej Akademii Wojsk Lądowych im. Sahajdacznego, która wykonała m.in. tzw. Marsz Nowej Armii, czyli hymn Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. W marszu wzięło udział 4 tys. osób.

Jak pisaliśmy, Dzień Bohaterów został ustanowiony w 1941 roku przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów na pamiątkę śmierci dowódcy OUN Jewhena Konowalca, zabitego przez sowieckiego agenta. Dzień Bohaterów nie jest oficjalnym świętem na Ukrainie, jednak jest obchodzony lokalnie, szczególnie w dawnej Galicji Wschodniej.

Kresy.pl / Zaxid.net / Dyvys.info

Za: https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/we-lwowie-hucznie-obchodzono-banderowskie-swieto-foto-video/

26.05.2019

2 thoughts on “Ukraina – We Lwowie hucznie obchodzono banderowskie święto

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.