Strona główna > Świat > Ukraina > Ukraina – Poroszenko sławi rezunów UPA

Ukraina – Poroszenko sławi rezunów UPA

Ukraina – Poroszenko  sławi rezunów UPA z okazji 70 rocznicy wyzwolenia Ukrainy od hitlerowców.

a,00

Pietr Poroszenko (Walcman) w swoim orędziu do obywateli z okazji 70-lecia wyzwolenia Ukrainy od niemiecko-faszystowskich wojsk wspomniał o ogromnej roli Ukraińskiej Powstańczej Armii, bojowego skrzydła Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, która współpracowała z hitlerowcami, według sowieckich historyków.

„Przez sześć długich i niewyobrażalnie trudnych lat Ukraina była areną gier dwóch totalitarnych reżimów a następnie szczególnie okrutnych i wielkich działań bojowych” – mówi się w orędziu Poroszenki (Walcmana).

„Tutaj było rozgromione ponad 60% lądowych sił Wehrmachtu. Ponad 9 milionów wychodźców z Ukrainy stanęło do walki z wrogiem w składzie Armii Czerwonej. Dodatkowo miliony Ukraińców walczyły z nazistami i ich sojusznikami w składzie UPA, w szeregach sowieckich jednostek partyzanckich, w szeregach Wojska Polskiego, w szeregach armii amerykańskiej, australijskiej, brytyjskiej, kanadyjskiej, w oddziałach francuskiego, jugosłowiańskiego i słowackiego ruchu oporu” – wylicza ukraiński prezydent.

„Granice Ukrainy były nienaruszone przez 70 lat, dopóki nie powróciła do nas wojna. Tym razem przyszła ona nie z zachodu ale ze wschodu” – zauważa Poroszenko (Walcman). Według jego słów uczestnicy tzw. Operacji Antyterrorystycznej (ATO) w Donbassie to „godni potomkowie swoich dzielnych przodków”.

„Cała Ukraina nisko wam się kłania za codzienny wysiłek, za męstwo i heroizm z którymi wy bronicie Ukrainy przed bojówkarzami i interwentami. Mocno wierzę w nasze zwycięstwo w Wojnie Ojczyźnianej 2014 roku” – powiedział Poroszenko (Walcman).

Za: http://www.novorosinform.org/news/id/13222

Data publikacji: 28.10.2014

Przekład: RX

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *