Strona główna > Ukraina > Ukraina – W Kijowie odlano ze złota popiersie Bandery

Ukraina – W Kijowie odlano ze złota popiersie Bandery

W Kijowie otwarto wystawę rzeźb poświęconą ideologowi ukraińskiego nacjonalizmu, Stepanowi Banderze.

aa

Dwanaście popiersi, wystawionych na ekspozycji, wykonanych zostało z metali szlachetnych, bursztynu i marmuru. Autorem prac jest członek „Związku Artystów Ukrainy”, Iwan Lipowka.

https://www.youtube.com/watch?v=BfpoXfJryE4

„Wystawa rozpocznie cykl „Bohaterowie Ukrainy” w małych formach. Zaczęliśmy od Stepana Bandery i będziemy uzupełniać tę kolekcję tworząc galerię bohaterów Ukrainy. Następnymi będą Szuchewycz i bohaterowie „Niebiańskiej Sotni” „- powiedział Lipowka.

Jak już zauważono, wystawa w muzeum historyczno-memorialnym Michaiła Gruszewskiego nie cieszy się popularnością ani wśród Kijowian ani wśród przedstawicieli władzy. W dzień otwarcia odwiedziło ją dwóch deputowanych Rady Najwyższej.

Stepan Bandera był jednym z przywódców Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, która dążyła do ustanowienia na Ukrainie niepodległego państwa. Jednocześnie Ukraińska Powstańcza Armia współpracowała z nazistami w walce ze Związkiem Sowieckim. W 2010 roku, w okresie prezydentury Wiktora Juszczenki, Bandera został pośmiertnie uhonorowany tytułem „Bohatera Ukrainy”. Jednakże następnie ta decyzja została anulowana przez sąd.

Za: http://www.pravdanews.info/v-kieve-byust-bandery-otlili-iz-zolota.html

Data publikacji: 28.12.2014

Przekład: RX

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *