Strona główna > Rosja > Ukraina – Ukraiński sąd : ulice Bandery i Szuchewycza w Kijowie są legalne

Ukraina – Ukraiński sąd : ulice Bandery i Szuchewycza w Kijowie są legalne

Szósty apelacyjny sąd administracyjny w Kijowie uznał za legalne przemianowanie dwóch kijowskich ulic, w wyniku czego w ukraińskiej stolicy pojawiły się ulice Stepana Bandery i Romana Szuchewycza – podała w poniedziałek agencja RBK-Ukraina.

Dzisiejsza decyzja kijowskiego sądu oznacza pełne uznanie apelacji złożonych przez radę miasta Kijowa oraz neobanderowską partię „Swoboda” skutkujące uchyleniem postanowienia sądu okręgowego z 25 czerwca br. Jak podawaliśmy, wówczas sąd częściowo przychylił się do wniosku jednej osoby fizycznej i dwóch ukraińskich organizacji społecznych, które domagały się przywrócenia ulicom poprzednich nazw, odpowiednio Prospektu Moskiewskiego i Prospektu Generała Watutina. Sąd pierwszej instancji podjął swoją decyzję po dopatrzeniu się nieprawidłowości w trakcie procedury przemianowania ulic a także z powodu braku odpowiedniego uzasadnienia dla podjęcia tych decyzji.

Radość z dzisiejszego postanowienia sądu wyraził już były szef Ukraińskiego IPN, inicjator powstania ulic Bandery i Szuchewycza w Kijowie Wołodymyr Wjatrowycz. Podziękował on w mediach społecznościowych wszystkim, którzy przyczynili się do takiej decyzji sądu, m.in. Serhijowi Riabence. Jak pisaliśmy, ten prawnik UIPN również był zaangażowany w zaskarżenie wyroku sądu pierwszej instancji.

Проспектам Бандери і Шухевича в Києві бути! Ми виграли в апеляційному суді. Дякую Сергій Рябенко!

Opublikowany przez Volodymyra Viatrovycha Poniedziałek, 9 grudnia 2019

Co ciekawe, komunikat o podobnej treści ukazał się na twitterowym koncie UIPN, mimo iż instytucja ta ma już nowe władze.

Jak informowaliśmy wcześniej, plan uhonorowania Romana Szuchewycza, głównodowodzącego tzw. Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) odpowiedzialnego za zbrodnie popełnione na Polakach, a także lidera OUN-B (którego zbrojnym ramieniem była UPA) Stepana Bandery, były osobistym projektem i inicjatywą szefa Wołodymyra Wiatrowycza. Nagłaśniał on tę akcję i mobilizował mieszkańców Kijowa, by poparli tę inicjatywę.

Decyzję o zmianie nazwy Prospektu Moskiewskiego na Prospekt Bandery Rada Miasta Kijowa podjęła w lipcu 2016 roku, a ws. Prospektu Szuchewycza niespełna rok później.

W 2016 roku wiceszef MSZ Jan Dziedziczak oświadczył, w odpowiedzi na interpelację posła Roberta Winnickiego, że jego resort oraz Ambasada RP w Kijowie „odnotowały inicjatywę” zmiany Prospektu Moskiewskiego na Prospekt Stepana Bandery. Oświadczył jednak, że „mając na uwadze niepewny wynik wspomnianego przedsięwzięcia, Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie widzi na tym etapie konieczności podejmowania jakichkolwiek środków zaradczych w tym względzie”.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina chce w 2020 r. upamiętniać członków OUN-UPA, w uchwale zafałszowuje fakty ws. obrony Zamościa

Kresy.pl / RBK

Za: https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ukrainski-sad-ulice-bandery-i-szuchewycza-w-kijowie-sa-legalne/

9.12.2019

2 thoughts on “Ukraina – Ukraiński sąd : ulice Bandery i Szuchewycza w Kijowie są legalne

 1. http://cyprianpolakwiara.blogspot.com/2019/12/2-3-4-xii-2019-ukraincy-przeleja-krew.html

  2, 3, 4 XII 2019

  (…)

  Jeśli zechcę by z Twej ręki polała się krew to tak będzie, ale nie będzie to poza prawem, tylko będzie zgodne z prawem, choć ułomnym ludzkim, chwilowym, wojennym, ale prawem.

  Ukraińcy przeleją krew Polaków na polskiej ziemi. Za gościnę i nienależne przywileje zapłacą zbrodnią.
  Lecz potem ich krew się poleje i także na terytorium Ukrainy.
  I Ty będziesz w tym brał udział. W przelaniu ich krwi w słusznym gniewie, który Ja poprę.
  – Ale czy to możliwe, Panie Jezu, że Ty jesteś, mówisz, jak Bóg ze Starego Testamentu?
  – Zapewniam Cię, dziecko, że Bóg nie wypiera się, ani nie wstydzi czegokolwiek co uczynił, powiedział, do czego zachęcał.
  Przychodzi czas krwi. Czas krwi i ognia. Wywołuje to człowiek. Bóg zaś uniża się do człowieka jak uniżał się w czasach Starego Testamentu.
  – Panie Jezu, Ty wspominałeś o tym, ale jednak jestem miękki cywil i nic nie umiem.
  – Masz talent wojskowy odziedziczony po przodkach. Przy Moim wsparciu dużo zdziałasz a ściślej zdziałasz co potrzeba.
  – Ale kim miałbym, Panie Jezu, kierować. Teraz przecież jest nowoczesna technika i armia zawodowa. Trzeba wiedzy. A jakby było dawne pospolite ruszenie to nawet szablą dobrze robić nie umiem.
  – Ukraina musi spłynąć krwią. Polska też spłynie, ale w mniejszym stopniu.
  Wolna Elekcja zaś to jeszcze złagodziła.
  – Panie Jezu, ale powiedziane jest, że Polska ma nieść pokój i miłość innym narodom.
  – Powiedziałem: Miłujcie nieprzyjaciół swoich nawet ich karząc. I będziecie karać śmiercią Ukraińców, którzy na was podnieśli rękę na waszej ziemi, dziękując w ten sposób za chleb. Oni zrobią to tchórzowsko stojąc pod osłoną waszych wrogów, wy zrobicie to z otwartą przyłbicą, nie chowając się za niczyimi plecami. I Wołyń i Małopolska wschodnia, która dzisiaj jest poza granicą wschodnią, spłyną krwią ukraińską z waszych rąk. Tak musi się stać.
  Ilość zabitych ukraińskich dzieci i kobiet przekroczy ilość zabitych kobiet i dzieci polskich nie tylko w czasie drugiej wojny, ale i do czasów hajdamackich.
  Nie bój się o swoje zbawienie, w tym wypadku, dziecko. Ja, Bóg jestem mocen zdjąć z człowieka winę. Nie będziesz miał zasługi, ale nie będziesz też miał winy.
  – A co, Panie Jezu, z polskim mężem opatrznościowym o którym jest u Adama Człowieka. Co on będzie robił w tym czasie?
  – Będzie robił, dziecko, to co do niego należy. Tym się nie zajmuj.
  – Dobrze Panie Jezu.
  – A czytelnicy tych Orędzi czy ucierpią od Ukraińców w Polsce?
  – Niektórzy nie ucierpią. Ci co byli na Wolnej Elekcji nie ucierpią. Nie ucierpią Ci co są hojni dla tych Orędzi wedle swoich możliwości, a gdy ponad nie, zwłaszcza mają Łaskę.
  Ci co wypełniają Moje Słowo, moje bieżące słowo i kochają je są szczególnie chronieni.
  Wszyscy czytelnicy nie mogą być jednak całkowicie ochronieni. To zależy od serca, od ich serca jakie jest.

  – Dziękuję Panie Jezu. Chwała Tobie Chryste.
  Ty Panie Jezu też dałeś czytelnikom ( i nie tylko) możliwość ochrony. Przypominasz i zachęcasz do skutecznej broni dozwolonej prawem, którą można obronić się w domu, czy w mieszkaniu przed grupami, które nie są zorganizowanymi i wyszkolonymi oddziałami, a teraz mówiłeś, Panie, by mężczyźni zadbali choć o maczety, aby mieć przewagę nad tymi, którzy mają nóż.
  – I aby nie dać głowy pod nóż jak wieprze, tak powiedziałem.
  – Tak Panie Jezu.
  – Bądźcie mężczyznami też powiedziałem.
  Człowiek ma prawo liczyć na pomoc Boską, ale czyż żołnierze i ochotnicy Bitwy Warszawskiej liczyli tylko na Boską pomoc? Trzeba jej pomagać tak jak to czynili obrońcy Jasnej Góry.
  Polecajcie się też obrońcom Jasnej Góry w czasie potopu szwedzkiego. Nie tylko święci pomagają.
  Gromadźcie wodę w butelkach, żywność, która się nie psuje, bandaże, lekarstwa, także zioła ze sklepów zielarskich, spirytus lub róbcie sami bimber.
  W domach zadbajcie o drugie wyjście. (Niech będzie zamaskowane).
  Sadźcie rośliny w których można się skryć na polu i w ogrodzie.
  ( Broń należy święcić o tym mówiłem).

  Nie wpuszczajcie nikogo kto chce wam zrobić krzywdę za drzwi swego domu lub mieszkania. Lepiej zginąć czy być okaleczonym w walce niż patrzeć potem jak mordują Twych bliskich.

  NATO wam nie pomoże. To organizacja coraz bardziej satanistyczna oraz pilnująca mamony.

  Nie pozwalajcie Amerykanom na bezkarne wyciąganie rąk po polskie bogactwa naturalne.

  Jeśli Żydzi w Polsce chcą się okazać lojalni wobec Polski niech każdy odda na polskie potrzeby połowę swego majątku. Dotyczy to także Żyda, który występuje ostatnio w popularnym kanale internetowym zwanym telewizją ( Remigiusz Dziemianowicz C.P).
  AMEN

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.