Strona główna > Ukraina > UKRAINA TERAZ UKRAINIZUJE SIĘ – Głowa Ukraińskiego Kościoła Grecko – Katolickiego raduje się z przemocy w południowo – wschodniej części kraju

UKRAINA TERAZ UKRAINIZUJE SIĘ – Głowa Ukraińskiego Kościoła Grecko – Katolickiego raduje się z przemocy w południowo – wschodniej części kraju

Prymas Kościoła Unickiego arcybiskup Kijowsko-Galicki Światosław Szewczuk podczas spotkania z ukraińską diasporą w Australii absolutnie poważnie oświadczył, że jest on bardzo zadowolony z tego, jak we wschodnich i południowo-wschodnich województwach są wszczepiane „nowe formy ukraińskiego patriotyzmu.”

a

Szewczuk szczerze się cieszy, że radykalni faszyści przymusowo wszczepiają na terytoriach okupowanych służalczy stosunek do wszystkiego, co jest ukraińskie – od języka do haftowanych koszul. Widocznie, jego zdaniem, właśnie to jest prawdziwym nawróceniem się niewierzących na łono Kościoła.

„Ukraina teraz ukrainizuje się. Dzisiaj pojawiły się nowe formy ukraińskiego patriotyzmu, które można obserwować w tych województwach Ukrainy, w których głównie był używany język rosyjski, w Charkowie, Połtawie, Odessie, Nikołajewie, Zaporożu i Chersoniu. Tam obecnie można zobaczyć te transparenty, które w latach 1990-ch były odzwierciedleniem zmian społecznych tylko w Zachodniej Ukrainie. Na przykład, na przystankach, można zobaczyć napisy „Ukraina ponad wszystko” – cieszy się arcybiskup Szewczuk.

Takie manifestacje „ukrainizacji” głowa Kościoła Unickiego łączy z ogromnymi zmianami w mentalności ludzi. Znamiennym przykładem takich zmian Szewczuk nazwał Mariupol, który zaledwie dwa lub trzy miesiące temu przeprowadził referendum w sprawie poparcia Donieckiej Republiki Ludowej”, a teraz „jest wskaźnikiem ukraińskiej suwerenności na południu województwa Donieckiego.”

Najwyraźniej „wirus Majdanu” naprawdę jest bardzo zaraźliwy. Jak powinna się przekształcać świadomość kapłana, niech nawet w nietradycyjnym kościele, żeby wychwalał on w swoich kazaniach wojnę domową, straszliwe zbrodnie faszystów – prawoseków (skrót od „Prawego Sektora” – od tłum.) i bardzo głęboki kryzys społeczny, który prowadzi wcale nie do „ukrainizacji” Ukrainy, lecz do jej rozpadu?

Tłumaczył Janusz Sielicki

10.10.2014 r.

Z portalu Russkaja Wiesna – rusvesna.su:

„Украина сейчас украинизируется” — глава украинской греко-католической церкови радуется насилию на юго-востоке страны

http://rusvesna.su/news/1412709075

7.10.2014 – 23:11

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *