Strona główna > Świat > Ukraina > Ukraina – sytuacja na wschodzie

Ukraina – sytuacja na wschodzie

Ukraina – sytuacja na wschodzie.

Ситуация в Донецке

Na wschodzie Ukrainy trwają demonstracje zwolenników federalizacji pod rosyjskimi flagiem. W Doniecku, Charkowie i Ługańsku ich uczestnicy domagają się przeprowadzenia referendum w sprawie statusu swoich regionów. Natomiast na Krymie republikańska komisja konstytucyjna będzie dzisiaj rozpatrywać projektkonstytucji regionu, który został już uzgodniony z Kremlem.

Akcje protestacyjne na południowym wschodzie Ukrainie nie ustają. Protestujący w Ługańsku wymusili na ukraińskich władzach decyzję w sprawie wstrzymania szturmu siedziby Rady Bezpieczeństwa Ukrainy, zajętej przez aktywistów AntyMajdanu. Tymczasem główne żądanie protestujących – przeprowadzenie referendum w sprawie statusu regionu – pozostało bez odpowiedzi. Uczestnikom akcji protestacyjnej w Doniecku również obiecano, że siedziba państwowej administracji obwodowej nie będzie szturmowana, aczkolwiek protestujący nie mają do obietnicy większego zaufania. Profesor Rosyjskiej Akademii Gospodarstwa Ludowego i Służby Państwowej przy Prezydencie RosjiAleksander Michajlenko mówi, że takie stanowisko jest zrozumiałe:

Obawy te są uzasadnione, ponieważ ludność południa i południowego wschodu raczej nie ma zaufania wobec obecnych władz, które nazywają siebie rządem jedności narodowej, a większość w nim stanowią przedstawiciele zachodnich regionów. Najwięcej jego przedstawicieli pochodzi z Lwowa i Winnicy. Natomiast wschodnie regiony reprezentuje tylko dwóch przedstawicieli – bardzo niepopularny w Charkowie Awakow i poseł Swobody Szwajka.

Jednocześnie minister spraw zagranicznych Ukrainy Arsen Awakow obiecał, że w ciągu 48 godzin rozwiąże sytuację we wschodnich regionach kraju. Jak powiedział Awakow, zrobi to „albo w drodze rozmów, albo z użyciem przemocy”. Jeśli Kijów wybierze drugi wariant, ukraińskie władze jeszcze bardziej pogorszą swoją sytuację – powiedział w wywiadzie dla Głosu Rosji starszy pracownik naukowy Rosyjskiego Instytutu Badań Strategicznych Oleg Nemenski:

Ruch oporu na południowym wschodzie będzie jedynie się poszerzał. Próby stłumienia go represjami wobec liderów i aktywistów dadzą odwrotny efekt. Nawet jeśli uda im się stłumić ten ruch do końca kwietnia, już na początku maju, na święta, kryzys wybuchnie ponownie i to z większą siłą.

Tymczasem Krym przygotowuje się do zatwierdzenia nowej Konstytucji. Projekt ustawy zasadniczej regionu został już uzgodniony z Moskwą. Dzisiaj dokument zostanie rozpatrzony przez krymską Radę Miejską. Szef Rady Państwowej Republiki Władimir Konstantinow na posiedzeniu prezydium powiedział, że nowa Konstytucja jest poważnym przełomem dla Krymu:

Jestem przekonany, że da to potężny impuls dla rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w republice, sfery kosmicznej i stosunków międzynarodowych. Otwiera się ogromny potencjał możliwości.

Projekt ustawy zasadniczej przewiduje, między innymi, że Krym jest demokratycznym państwem prawnym w składzie Rosji, a terytorium republiki jest jednolite i niepodzielne.

Za: http://polish.ruvr.ru/2014_04_09/Sytuacja-na-wschodzie-Ukrainy-2103/

Data publikacji: 9.04.2014

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.