Strona główna > Świat > Ukraina > Ukraina – Strzelanina na Zakarpaciu

Ukraina – Strzelanina na Zakarpaciu

Strzelanina na Zakarpaciu. Prawy Sektor starł się z ludźmi deputowanego Łani. Do akcji wkroczyło SBU

aa1

W Mukaczewie w obwodzie zakarpackim na Ukrainie, kilkanaście kilometrów od granicy ze Słowacją i Węgrami, doszło dziś do strzelaniny z udziałem Prawego Sektora i ludzi deputowanego Werchownej Rady, Mychajła Łani.

Do zdarzenia doszło w rejonie kompleksu sportowego Antares i dawnego klubu „Czerwony Smok”. Członkowie Prawego Sektora starli się z uzbrojoną grupą towarzyszącą deputowanemu Mychajle Łani, niegdyś członkowi Partii Regionów.

Ludzie, przedstawiający się jako członkowie „Prawego Sektora” zaczęli zajmować kompleks Antares. Opór stawili im ludzie deputowanego Łani, który był  w centrum wydarzeń. W walce poza bronią palną używane miały być także granatniki. Na miejsce przybyły milicja i oddziały SBU, które planują zająć kompleks.

Prawy Sektor potwierdza: w Mukaczewie zaatakowały nas setki oszalałych bandytów. Jesteśmy w gotowości bojowej

Strzały słyszane były również w okolicy, m.in. na jednej ze stacji beznynowych. W rejonie zdarzenia, w różnych punktach unosił się gęsty dym. Według wstępnych informacji do szpitala trafiło 8 rannych osób, w tym 5 milicjantów. Potwierdzono informację o co najmniej dwóch zabitych.

Prawy Sektor na swoim profilu na Facebooku opublikował odezwę do „narodu ukraińskiego”. Potwierdza swój udział w strzelaninie w Mukaczewie, ale twierdzą, że to jego ludzie zostali zaatakowani. Żądają aresztowania deputowanego Łani oraz funkcjonariuszy, którzy otworzyli do nich ogień.

W odezwie opublikowanej w Internecie bojownicy Prawego Sektora stwierdzili, że„dzisiaj na Ukrainie miało miejsce niezwykłe wydarzenie, które może zmienić bieg historii”. Jak twierdzą jego przedstawiciele, w Mukaczewie na Zakarpaciu „setki oszalałych z bezkarności bandytów gwałciciela i handlarza narkotyków, „regionała” [członka Partii Regionów – red.] Mychaiło Łani – obecnie deputowanego Werchownej Rady Ukrainie – próbowali fizycznie zniszczyć bojowników Prawego Sektora”. Jak dodano, brali w tym „czynny udział również bandyci w milicyjnych mundurach”,utrzymywani przez „ohydnego kuma głównego wroga Ukraińców [Władimira Putina – red.] – Wiktora Medwedczuka [ojcem chrzestnym jego córki jest Władimir Putin – red.]”.

Poinformowano, że bojownikom Prawego Sektora udało się wyjść z okrążenia i rozproszyć po okolicznych zalesionych górach, zaś obecnie służby specjalne postawiono w stan gotowości „by zniszczyć naszych braci”. „Jeśli tak się stanie – rozpocznie się nieodwracalny proces. Nie pozwolimy nikomu strzelać do naszych braci – napisano.

Prawy Sektor domaga się natychmiastowego aresztowania deputowanego Łani, który“brał bezpośredni udział w wydarzeniach”, a także “wszystkich bandytów i funkcjonariuszy służb specjalnych, którzy otworzyli ogień i tych, którzy wydali rozkaz”.

Oświadczono, że cały Prawy Sektor został postawiony w stan gotowości bojowej.Zaapelowano m.in. do “towarzyszy broni” o wsparcie “w walce z bandytami”, a także do armii ukraińskiej, by ta nie uczestniczyła w walce “z tymi, którzy wczoraj byli z wami w okopach”.

Prawy Sektor oficjalnie przyznał, że w starciach zginęło dwóch jego członków, a czterech zostało rannych.

Facebook.com / Kresy.pl

Za: www.kresy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *