Strona główna > Polska > Ukraina przegrała – czy opłaca się pomagać przegranemu?

Ukraina przegrała – czy opłaca się pomagać przegranemu?

Analityk geostrategii: Ukraina przegrała – czy opłaca się pomagać przegranemu? Jacek Bartosiak członek Rady Fundacji Narodowe Centrum Studiów Strategicznych w czasie spotkania dyskusyjnego zorganizowanego przez Stowarzyszenie KoLiber 24 marca twierdził, że Polska prowadzi politykę głupszą niż w 1939. Wtedy wojny uniknąć było bardzo trudno, teraz można jej uniknąć o wiele łatwiej, a i tak politycy pakują nas w konflikt.

a10

Bartosiak twierdzi, że w obecnej sytuacji przegrana Ukrainy jest przesądzona. Moskwa cały czas kontroluje przebieg konfliktu i jest w stanie doprowadzić do każdego pożądanego przez rosyjskie kierownictwo polityczne wyniku. Jak twierdzi armia ukraińska ponosi porażkę za porażką, a je morale podupada. Jak zaznacza 85% jej strat to kwestia znakomitego działania rosyjskiej artylerii. Według Bartosiaka tylko jesienią zeszłego roku armia ukraińska miała stracić 800 czołgów.

Bartosiak stwierdza, że konflikt ukraiński to przede wszystkim walka między USA i Rosją o wpływy w Europie Środkowowschodniej. Rozumie to wielu przywódców krajów regionu, jak Angela Merkel czy Viktor Orban, dlatego dystnasują się od ukraińskiego konfliktu. Jakie są cele Rosji? „Może jej celem jest codzienne pokazywanie, że robi to, co chce. To obnaża brak wiarygodności NATO i brak jedności Zachodu. Rosjanie pokazują, że robią, co chcą i muszą być wzięci pod uwagę, bo chcą usiąść przy stole decydującym o nowym rozdaniu” – odpowiadał na to pytanie Bartosiak. Co do roli Polski powiedział: „Pytam czy oplaca się pomagać temu kto już przegrał? Czy to coś zmieni? Czy powinniśmy się angażować na Ukrainie, wtedy gdy Amerykanie się nie angażują?” – pytał, sugerując, że Waszyngton używa Polski intrumentalnie i przedmiotowo dla własnych interesów, domagając się od nas abyśmy „prowadzili politykę nie tyle pro-amerykańską co po prostu amerykańską”.

„Tak jak Rzecki wierzył w Napoleona, tak samo my jesteśmy dziś zapatrzeni w stare ośrodki, które mają dać nam bezpieczeństwo. Polska żyje w świecie z wczoraj, z jakąś Brukselą, która jest twórcą i decydentem, z NATO, które istnieje, z tym, że Zachód jako jedność ma coś zrobić z Putinem. To wyraźnie nie działa” – podsumował stanowisko polskich elit Bartosiak.

Za: http://www.kresy.pl/wydarzenia,wojskowosc?zobacz/analityk-geostrategii-ukraina-przegrala-czy-oplaca-sie-pomagac-przegranemu-video

Data publikacji: 3.04.2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *