Strona główna > Rosja > Ukraina – Poroszenko podpisał ustawę przyznającą członkom UPA prawa weteranów wojennych

Ukraina – Poroszenko podpisał ustawę przyznającą członkom UPA prawa weteranów wojennych

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podpisał nowelizację ustawy o statusie weteranów wojny, gwarancjach ich ochrony socjalnej.

Ustawa uznająca członków zbrodniczej UPA za bojowników walczących o wolność Ukrainy i przyznająca im wszystkie prawa weterana została uchwalona 6 grudnia. Nowelizację poparło 236 spośród 326 deputowanych. Jak poinformowała w niedzielę ukraińska agencja informacyjna UNIAN prezydent Ukrainy Petro Poroszenko  w sobotę podpisał ustawę.

Obok członków UPA, która jest odpowiedzialna za przeprowadzenie ludobójstwa Polaków na Kresach Południowo-Wschodnich, w poczet weteranów walki o niepodległą Ukrainę zostali zaliczeni także członkowie Ukraińskiego Organizacji Wojskowej prowadzącej w latach 20 XX wieku działalność terrorystyczną przeciw Polsce i organizującą działalność szpiegowską na rzecz Niemiec, Karpackiej Siczy – przedwojennej organizacji separatystycznej działającej na Zakarpaciu w latach 1938-1939, zbrojnych oddziałów ludobójczej Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów przed powstaniem UPA.

Według informacji Ogólnoukraińskiego Bractwa OUN-UPA, na Ukrainie żyło w maju bieżącego roku 1201 byłych członków UPA. Nabywając prawa weterana będą mogli korzystać ze wszystkich świadczeń społecznych i ulg przysługujących tej kategorii ludności. Nowa ustawa nie czyni w tym względzie wyłączeń, na przykład dla osób, które dopuściły się zbrodni wojennych.

unian.net/kresy.pl

Za: https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/poroszenko-podpisal-ustawe-przyznajaca-czlonkom-upa-prawa-weteranow-wojennych/

23.12.2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *