Strona główna > Świat > Ukraina > Ukraina otrzymała od Kanady 32 tony sprzętu wojennego

Ukraina otrzymała od Kanady 32 tony sprzętu wojennego

Ukraińska straż graniczna otrzymała od rządu Kanady 32 tony sprzętu wojskowego o wartości 5 mln dolarów, poinformowano w Państwowej Służbie Granicznej Ukrainy.

a

„8 sierpnia Administracja Państwowej Służby Granicznej Ukrainy otrzymała od rządu Kanady sprzęt i wyposażenie o wartości 5 mln kanadyjskich dolarów” – mówi się w oświadczeniu Państwowej Służby Granicznej, informuje agencja RIA „Novosti”.

Samolot kanadyjskich sił powietrznych wylądował na lotnisku „Boryspol”; na jego pokładzie dostarczono na Ukrainę 32 tony sprzętu, w tym kamizelki kuloodporne, hełmy, zestawy medyczne, namioty, śpiwory, okulary balistyczne. Sprzęt przeznaczony jest dla jednostek przygranicznych, uczestniczących w działaniach wojennych w strefie operacji specjalnej.

Wcześniej przewodniczący Rady Najwyższej Aleksandr Turczynow oświadczył, że Ukraina w czasie operacji specjalnej na Wschodzie nie otrzymywała żadnej pomocy wojskowo-technicznej z żadnego kraju zagranicznego. Pod pojęciem pomocy wojskowo-technicznej, z reguły, rozumiane jest udzielenie komukolwiek produkcji o przeznaczeniu wojskowym – nie tylko broni, ale również dowolnej techniki, narzędzi lub części zamiennych, które mogą być wykorzystane do celów wojskowych.

Przy tym Zachód oświadczył o swojej gotowości pomagać ukraińskim służbom specjalnym.

Tak więc Komisja Europejska, a także i Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Polski pomogły Ministerstwu Spraw Wewnętrznych Ukrainy w zakupie 2 tys. kamizelek kuloodpornych, i kasków typu Kevlar wzoru NATO-wskiego.

Od połowy kwietnia władze Kijowa prowadzą na Wschodzie Ukrainy „operację specjalną” w celu stłumienia ruchu protestów w Donbasie. Służby bezpieczeństwa aktywnie wykorzystują ciężką artylerię i samoloty bojowe. Informuje się o bardzo licznych ofiarach wśród ludności cywilnej i zniszczeniu domów mieszkalnych i obiektów infrastruktury.

Tłumaczył Janusz Sielicki

12.8.2014 r.

Z portalu «Взгляд» („Wzgliad” – „Spojrzenie”):

Украина получила от Канады 32 тонны военного снаряжения

http://vz.ru/news/2014/8/11/699787.html

11 sierpnia 2014, 15:07

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *