Strona główna > Świat > Ukraina > Ukraina oficjalnie ogłosi Rosję „agresorem”

Ukraina oficjalnie ogłosi Rosję „agresorem”

Rosja w ukraińskim projekcie ustawy o reintegracji Donbasu zostanie nazwana „krajem agresorem”, powiedziała w poniedziałek przedstawicielka prezydenta Ukrainy w Radzie Najwyższej Iryna Łucenko na antenie ukraińskiego 5. kanału.

7870874-ukraina-rosja-900-600

Według niej projekt ustawy „jest w 99,9% ukończony i gotowy do rejestracji w parlamencie”. Łucenko dodała, że Ukraina przeprowadziła w tej kwestii konsultacje z krajami „normandzkiej czwórki” (Rosja, Ukraina, Niemcy, Francja) i USA.

Skutki ostrzałów w Doniecku

„Po raz pierwszy na poziomie legislacyjnym zostanie wprowadzone pojęcie, że Rosja jest krajem agresorem” — powiedziała.Łucenko dodała, że w projekcie ustawy o reintegracji Donbasu jest bezpośrednie powiązanie do art. 51 Karty Narodów Zjednoczonych w kwestii samoobrony. „Oznacza to, że Ukraina ma prawo do samoobrony. To nie jest wojna, lecz samoobrona, a to dlatego, aby Międzynarodowy Fundusz Walutowy zapewniał nam fundusze, to jest dla inwestorów” — wyjaśniła.

Wcześniej prezydent Ukrainy Petro Poroszenko poinformował o planach przedłożenia Radzie Najwyższej projektu ustawy o reintegracji Donbasu. Zdaniem deputowanych dokument przewiduje uznanie niekontrolowanych przez Kijów terytoriów Donbasu za „okupowane” i przejście ukraińskich służb bezpieczeństwa do formatu „operacji wojskowej”.

Źródło: https://pl.sputniknews.com/polityka/201708296177526-sputnik-ukraina-rosja-agresor/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *