Strona główna > Świat > Ukraina > Ukraina – Obie strony zakończyły przygotowania do działań bojowych

Ukraina – Obie strony zakończyły przygotowania do działań bojowych

Po Mińsku – 2 wszyscy żyli z poczuciem, że wojna za chwilę znowu wybuchnie. Podawano różne daty, w lutym, w marcu, w kwietniu. Co się w istocie dzieje? Czy naprawdę nad Donbasem zbierają się złowieszcze chmury i wszyscy uważają, że wojna się rozpocznie? Zaistniałą sytuację skomentował korespondent wojenny „KP”, Dmitrij Stieszin.

a8

„Jeszcze w Mińsku było wiadomo, że porozumienie nie jest warte papieru na którym zostało spisane. Obie strony gorączkowo przygotowują się do działań bojowych. I praktycznie zakończyły już te przygotowania. Obecnie jestem daleko od regionu działań wojennych ale piszą do mnie ludzie, którzy tam mieszkają i dzielą się tym co się wokół dzieje.

Nie będę przytaczał konkretnych imion. Kobieta z osady Fienolnoje (pod Gorłowką gdzie znajduje się duża fabryka fenolu, której obie strony starały się nie ostrzeliwać) przez rok wytrzymała w strefie przyfrontowej i postanowiła uciekać. Poradziłem jej żeby uczyniła to jak najszybciej, przed Wielkanocą.

Według jej opowiadania dom w którym ona mieszka posiada solidny schron. Ale według niej, ma ona pewien związek z fabryką i jest ona zaminowana. Zdecydowała się nie czekać, w Rosji są krewni, którzy ją przyjmą.

Batiuszka (kapłan) z przyległego terytorium (nie będę podawał nawet nazwy dlatego, że tam mają teraz miejsce straszne prześladowania Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego) poinformował mnie, że na ich stację przyjechały trzy transporty kolejowe z bronią pancerną, która, według niego, przygotowywana jest do ataku.

Strona ukraińska, widziałem to jeszcze w lutym kiedy mieszkałem w Doniecku, ze swojego okna jak kijowscy żołnierze okresowo ostrzeliwali te rejony, których nie tykali nawet w sierpniu podczas najcięższych dni. Nad południowe podbrzusze Doniecka wysyłali drony, z okna widziałem jak godzinami latały i spokojnie je fotografowałem. Za pociskami smugowymi nadlatywały zwykłe pociski. Można założyć, że Ukry uderzą na Jelienowkę na południowe przedmieścia Doniecka. Spróbują je odciąć.

Przygotowuje się i druga strona. Doniecka Republika Ludowa, na ile ja przypuszczam, razem Ługańską Republiką Ludową, zamierzają uderzyć na Artiomowsk – Swietłodor, uderzyć z Wołnowachy na obejście Mariupola.

Jak wszędzie w teatrze wojennym tak i tutaj jest linia frontu a dalej przestrzeń operacyjna. Wzmocnione posterunki na drogach spełniają co najwyżej funkcję kontroli dokumentów i mają małe znaczenie wojskowe.

Przerwawszy linię frontu każda strona może poruszać się w każdym kierunku na głębokość 10 – 20 kilometrów. Tak właśnie jak to widzieliśmy pod Debalcewo kiedy były rozbite główne pozycje to worek okazał się pusty. Nie było w nim ani pozycji pośrednich ani żadnych poważnych umocnień. Będziemy obserwować kto uderzy pierwszy i komu bardziej się poszczęści”.

Za: http://rusvesna.su/recent_opinions/1428714045

Data publikacji: 11.04.2015

Przekład: RX

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *